Bankacılardan sessiz protesto!  Adaletsizliğe karşı Simsiyah eylem!

Bankacılardan sessiz protesto! Adaletsizliğe karşı Simsiyah eylem!

Türkiye'de ilk defa bankacılar Siyah Simsiyah adı altında sessiz bir eyleme imza attılar...

Bugün TÜRKİYE GENELİNDE bankacıların yüzde 80'e yakını Siyah Simsiyah isimli sessiz sedasız bir eyleme imza attı.

whatsapp-image-2023-02-01-at-14-43-45.jpeg

Bankacıların gerçekleştirdiği bu eylemin günler öncesinden medyada yer alması nedeniyle bazı banka müşterileri de siyah kıyafetleriyle bankacılarına destek verdiler.

Bankacıların düşük maaş protestosu eylemine katılım oldukça fazla oldu. Sendikaların destek vermediği bu eylemde en çok dikkat çeken ise sendikaların örgütlü olduğu bankalarda katılımın oldukça büyük  olmasıydı.

whatsapp-image-2023-02-01-at-14-44-34.jpeg

YAPILAN BASKIYA RAĞMEN SİYAH GİYDİLER

Öte yandan yabancı sermayeli bazı bankalarda bölge müdürlerinin personele siyah giymemeleri konusunda baskı yaptığı öne sürülüyor. Baskıya rağmen bu bankalarda da katılım oldukça yüksek oldu.

BANKACILARDAN RENKLİ GİYİNEN DE OLDU

Protesto eyleminde baskından korkan bazı şube ve genel müdürlük çalışanının ise eyleme katılmadığını yöneticilerine göstermek amacıyla renkli kıyafet giydiği görüldü.

whatsapp-image-2023-02-01-at-14-44-56.jpeg

BANKACI MAAŞLARI ÇOK DÜŞÜK

Bankalar son bir yılda adeta para basarken personeline verdiği maaşı düşük tuttu. Enflasyon son bir yılda yüzde 86 olmasına rağmen bankaların büyük bir bölümü muhasebe oyunlarıyla bu rakamı yüzde 50 seviyesinde tuttular. Yapılan bir araştırmaya göre bankacıları maaşları son 3 yılda reel anlamda yüzde 68 geriledi.