Bankalar en az kaç TL emekli promosyonu ödeyecek?

Bankalar en az kaç TL emekli promosyonu ödeyecek?

Yeni yıl yaklaşırken emekliler de maaşlarına yapılacak zammı bekliyor. Öte yandan bankalar da promosyon ödemeleri için özel hazırlıklar içindeler. Peki bankalar emekliye en az ne kadar promosyon ödeyecek?

Milyonlarca emekli yeni yıl öncesi yapılacak maaş zammını merakla beklerken, bankalar da bünyesine müşteri çekebilmek için kıyasıya bir promosyon ödeme yarışına hazırlanıyor. Kamu bankaları ve özel bankalar sayıları 15 milyonu geçen emekliler için özel teklifler sunarken, vatandaşlar da hangi bankanın ne kadar promosyon ödemesi yapacağını araştırıyor.

yikamaya-verilen-yorganin-icinden-balya-balya-para-cikti-h1550493287-658479.jpg

PROMOSYON TUTARLARI DEĞİŞECEK

Maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan almaya söz veren emeklilere yönelik ödenen nakit promosyon kampanyalarında değişikliğe gidiliyor. Bugüne kadar 'alınan maaşa göre' kademeli şekilde artış gösteren promosyon tutarı, Ocak ayı itibarıyla değişiklik gösterecek.

ruyada-kagit-para-gormek-ne-anlama-gelir-455.jpg

PROMOSYON ÖDEMELERİ 10 BİN TL'Yİ GEÇECEK

Ödenen promosyon tutarını, alınan emekli maaşına göre belirleyen bankalar, üst ödeme limiti için 10 bin lira sınırını belirlemişti. 2023 yılına 5 bin 500 lira olarak başlayan asgari emekli aylığı, mart ayında 7 bin 500 liraya yükselirken, yılbaşında yapılacak yeni artışla birlikte 10 bin lirayı geçmiş olacak. Bir başka deyişle bankaların yıllardır sürdürdüğü 'maaşa göre promosyon' sistemi tek ödeme haline dönüşecek.

ekran-goruntusu-2023-09-24-223235.png

Bu durumun önüne geçmek isteyen bankaların, yeni maaşlar karşısında düşük seviyelerde kalacak promosyon tutarlarına zam yapması beklenirken, birçok özel banka yeni kampanya ücretlerini aralık ayı itibarıyla emekli müşterilerine duyurmaya başladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın aralarında bulunduğu kamu bankaları, ödenecek promosyon tutarını yalnızca SGK tarafından belirlenen miktara eşitlerken, özel bankalar rekabeti artırabilmek adına ücretlerde art arda güncellemeye gidiyor.zkp4p5jv60uzszvfzxo-2w.webp