Barzani: Kürdistan halkı bilsin ki gereken yapılacak

Barzani: Kürdistan halkı bilsin ki gereken yapılacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kerkük bölgesinde yaşananlara ilişkin yaptığı değerlendirmede "Kürdistan halkı bilsin ki gereken yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak ordusunun Kerkük bölgesine başlattığı operasyondan sonra ilk kez konuştu ve "Kürdistan halkı bilsin ki gereken yapılacaktır" ifadelerini kullandı. Barzani, Kerkük'te yaşananların bazı siyasi tarafların verdiği kararlardan dolayı gerçekleştiğini söyledi.

Rûdaw'ın aktardığına göre, Barzani'nin ifadeleri şöyle:

Tarih boyunca Kürdistan halkının hakları çiğnendi ve zulme maruz kaldılar. Kürdistan halkı tarih boyunca kendi kimliğini korumak adına katliam ve soykırımlara uğradı.

'ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN ASAYİŞ'

Kürdistan halkı, barışçıl adımlar atarak hiçbir zaman savaş istemedi. Ancak savaşlara maruz kaldık. Tüm çabalarımız barışçıl bir şekilde amacımıza ulaşmaktı. Öncelikli amacımız her zaman asayiş ve Kürdistan halkının haklarının savunması oldu.

'HALKIMIZIN KAZANIMLARI YENİDEN SAĞLANACAK'

Kerkük’te yaşananlar, Kürdistan’daki bazı siyasi tarafların ve şahısların verdiği kararlardan dolayı yaşandı. Kürdistan halkı emin olsun ki gereken yapılacaktır. Halkımızın kazanımları, huzur ve güvenliği yeniden sağlanacaktır.

Şu anda ise, siyasi birliktelik, Kürdistan halkının birliği ve beraberliğini korumak adına tüm siyasi tarafların birlik olmasından yana ısrarcıyız."