Bayraklı Belediye Başkanı Sandal'dan depremzedeye kredi müjdesi geldi

İzmir'de 118 vatandaşın hayatını kaybettiği depremin en büyük hasarı verdiği Bayraklı'da, kentsel dönüşüm için önemli bir karar alındı.

İzmir'de 118 vatandaşın hayatını kaybettiği depremin en büyük hasarı verdiği Bayraklı'da, kentsel dönüşüm için önemli bir karar alındı.

30 Ekim depreminin en büyük hasarı verdiği Bayraklı'da depremzede yurttaşların merakla beklediği haber Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'dan geldi. Kentsel dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdüren Bayraklı Belediyesi, yapıların yeniden inşaası için gerekli finansman desteğine yönelik girişimlerde bulunuyordu. Bayraklı Belediye Başkanı CHP'li Serdar Sandal, depremzede yurttaşların krediye ulaşımlarını kolaylaştırmak ve uygun oranlı kredi imkanı sağlamak için İş Bankası ile işbirliğine vardıklarını açıkladı.

Düzenlenen protokol imza törenine, Başkan Sandal'ın yanı sıra Türkiye İş Bankası A.Ş. Genel Müdürlük Bireysel Bankacılık Satış Bölümü Müdürü Mesut Dinçer, Türkiye İş Bankası A.Ş. Genel Müdürlük İzmir Merkez 1. Bölge Satış Müdürlüğü Bölge Müdürü Burak Mumcu ve İş Bankası yetkilileri katıldı.

Anlaşmaya göre, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'dan yararlanarak kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyen yurttaşlara yönelik uygun faizli kredi imkanı sağlanacak.

KREDİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRECEĞİZ

Protokol çerçevesinde yurttaşı koruma görevini de fazlasıyla üstleneceklerini belirten İş Bankası Genel Müdürlük Bölüm Müdürü Mesut Dinçer, "Bayraklı Belediyesi'nin şirketlerinden BAYBEL'de belediye olarak vatandaşlara ücretsiz verilecek müşavirlik hizmetlerinin yanında İş Bankası olarak biz de ilgili arkadaşlarımızla bina sahiplerini kentsel dönüşüm finans desteği ve kredilendirme süreçleriyle ilgili bilgilendireceğiz" dedi.

"ÖNCELİĞİMİZ VATANDAŞ"

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise şunları söyledi:

"Amacımız vatandaşın işini kolaylaştırmak. Mevcut riskler varsa bunlarla ilgili tedbirler almak. Yardımcı olabileceğimiz alanlar varsa bu alanlarda yardımcı olmak. Mesela bunlardan bir tanesi mülkiyet metrekarelerinin korunmasıyla ilgiliydi. Bizim görevimizdi ve onu sağladık. Bilgi kirliliğini giderdik... Krediye daha rahat ulaşılmasını ve herkesin daha kolay kredi almasını sağlamak, belediye şirketimiz bünyesinde oluşturacağımız müteahhit havuzunda vatandaşımızın olası mağduriyet durumlarının önüne geçmek gibi görevlerimiz var ve bunlar için çalışıyoruz. Gerçekten mağdur olmuş, her kesimden yurttaşımız var ve bu yurttaşlarımızın dertlerinin, sıkıntılarının bir an önce çözülmesi bizim için çok önemli. Bizim tercihimiz her zaman önce vatandaş."