Bekarlar mı daha mutlu yoksa evliler mi? İşte anket sonucu

Bekarlar mı daha mutlu yoksa evliler mi? İşte anket sonucu

Yapılan mutluluk araştırmasında bekarların mı yoksa evlilerin mi daha mutlu olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmaya göre bekar insanların mı yoksa evli insanların mı mutlu olduğu sorgulandı.ekran-goruntusu-2024-02-26-212409.png

 

BEKARLAR DAHA MUTLU

Araştırmalara göre evlilik, insanları bekarlardan daha mutlu ya da sağlıklı yapmıyor. Bilim insanları, evli kişilerin ve hiçbir zaman evlenmemiş insanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını inceledi. Bekar insanların evliler kadar ve hatta bazen evlilerden daha mutlu olduğu ortaya çıktı.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, evlenmenin uzun vadede refahı artırdığına dair "çok az kanıt" bulunduğunu açıkladı.

ekran-goruntusu-2024-02-26-212424.png

EVLİLİK HAKKINDA İDDİALAR

Araştırmayı yöneten Dr. Bella DePaulo, kitabında bulgularını paylaştı. Medya ve hatta bilimsel dergiler, evliliğin sağlık ve refah için iyi olduğu iddialarıyla dolu. Ancak metodolojik önyargılar göz önünde bulundurularak araştırmaya daha yakından bakıldığında, bu tür iddiaların sıklıkla araştırmanın sonuçlarını yanlış yansıttığı veya abarttığı görülüyor.

İntihar, depresyon, yalnızlık, fiziksel sağlık ve mutluluk üzerine yapılan araştırma örnekleri gözden geçirildiğinde sonuç değişkenlik gösteriyor. Kitlesel araştırmalarda, bekar kişilerin genellikle şu anda evli olanlarla benzer mutluluk oranlarına sahip olduğu görülüyor.

ekran-goruntusu-2024-02-26-212428.png

Araştırmalarda, evlenmenin sağlık veya refahta kalıcı iyileşme sağladığına dair çok az kanıt var. Hatta yaşam tarzı ele alındığında bekarların yaşadıkları hayatla daha mutlu olabileceği belirlendi.