Belediye başkanları operasyonu tamam: Son başkan da gidiyor

Belediye başkanları operasyonu tamam: Son başkan da gidiyor

Erdoğan, Gökçek’e son bir kredi açarak uzun bir görüşme yaptı. Sıcak ve samimi ortamda geçmeyen o görüşmede istifa dışında başka seçenek sunulmadı. Balıkesir’den de istifa sinyali geldi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yılan hikayesine dönen süreç sonunda istifa edeceğini açıkladı. Gökçek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı uzun ve samimi olmayan ortamda geçen görüşmede, istifa dışında başka seçenek sunulmadığı kaydedildi. Hedefteki üç belediye başkanından Gökçek ve Altepe istifa kararı alırken, Balıkesir’den de istifa sinyali geldi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde, Gökçek’in Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmede, bir manevra yapmasına imkan tanınmadığını yazdı. Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sorunun çözülmesi için Gökçek’e son bir kredi açmıştı. O görüşme yapıldı ve Gökçek, makam odasından Erdoğan’a, istifasını beyan ederek çıkmak durumunda kaldı. Çünkü, Erdoğan başka bir seçenek sunmadı. Uzun bir görüşme olduğu söyleniyor. Ama sıcak ve samimi bir ortamda geçmediği ifade ediliyor. Gökçek de bu kararlılık karşısında manevra alanının kalmadığını görmüş olmalı ki, bu kez müzelik tweet atmak yerine beklenen istifa açıklamasını yapmak durumunda kaldı” dedi.

Uğur da istifa edecek

Ankara. Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarından ikisinin istifa kararı aldığını hatırlatan Selvi, dün akşam saatlerine kadar tek başına kalsa da direnmeye devam edeceği bilgisi alınan Balıkesir  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un gece yarısı, “İstifa sürecini kısaltacağım” dediğinin söylenildiğini aktardı.

Selvi, “Bu süreç içinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan gelen ilk istifa sinyaliydi. Çünkü Ahmet Edip Uğur şu ana kadar vuruşarak çekilme yönünde sinyaller verdi. Ancak onun da görevden alınma yerine istifa edeceği konuşulmaya başlandı” diye yazdı.