Belediyelerin koronavirüs kampanyaları durdurulmuştu... Danıştay kararını açıkladı

Belediyelerin koronavirüs kampanyaları durdurulmuştu... Danıştay kararını açıkladı

İçişleri Bakanlığı'nın belediyelerin koronavirüs salgınında başlattığı yardım kampanyalarını durdurmasının ardından başlayan yasal süreçte Danıştay kararını açıkladı.

Sözcü Gazetesi'den Asuman Karanca'nın aktardığına göre; Başta CHP'li İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri olmak üzere bazı belediyeler, koronavirüs  nedeniyle zor durumdaki vatandaşlara yardım etmek için geçen yıl “birlikte başaracağız” adlı bir kampanya başlatmıştı. Kampanyaya yoğun ilgi gösterilmiş ancak bir süre sonra İçişleri Bakanlığı, “belediyelerin valilikten izinsiz yardım toplamasını” yasaklayarak, yardım hesaplarını dondurdu. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İçişleri Bakanlığı genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.


 
Danıştay 10. Dairesi davayı reddedince, İBB kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İçişleri Bakanlığı genelgesinin iptali talebini reddetti. Böylece belediyelerin yardım kampanyası düzenleyemeyeceği kesinleşti. Belediyelerin yardım toplama yetkisinin olmadığı ve izin almaksızın yardım toplamasının mümkün olmadığına dikkat çekilen kararda, “İşlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır” açıklaması yapıldı.

Danıştay'ın kararına üç üye karşı oy yazdı. Yazıda, belediyelerin görevleri arasında doğal afetlerle ilgili çalışmalar yapmak, sosyal yardım ve destek sağlamak olduğuna da dikkat çekilerek, “Belediyeler bu görevlerini yerine getirirken bağış/yardım yapılması çağrısında bulunabilirler” ifadesi kullanıldı.