Berat Albayrak krizi: Hem enderunda hem haremde kavga var! Yeniden gündeme gelmesinde Halk Bankası ayrıntısı…

Berat Albayrak krizi: Hem enderunda hem haremde kavga var! Yeniden gündeme gelmesinde Halk Bankası ayrıntısı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, damadı Berat Albayrak'ın Maliye Bakanlığı dönemini savunan açıklamasının ardından doların yeniden yükselişe geçmesini Ekonomist Ali Bilge değerlendirdi.

Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalındaki söyleşide Bilge, Berat Albayrak’ın yeniden gündeme gelmesinin nedenini şöyle açıkladı: 

“Sarayın içinde hem enderunda hem haremde kavga var. Anlaşıldı ki, bu kavgada birbirini feda edebilecek durumda değiller. Sonuçta Türkiye kapitalizmi bu dönemde dost-akraba, yandaş kapitalizmi denilen bir kapitalizm görüntüsü içinde. Sermaye dışarı çıkmasın diye iç içe geçmiş akrabalıklar da söz konusu. Dolayısıyla herhangi bir çatışmada kimsenin feda edilmesi mümkün değil, dünürler damatlar, akrabalıklar var.”

 
Ali Bilge Berat Albayrak’ın bir anda yeniden gündeme getirilmesinde gözden kaçan bir konu olduğunu ve ABD’deki Halk Davası sürecinin etkisi olabileceğini ifade etti ve şöyle dedi: 


“Halk Bank davası ABD’de yeniden başlıyor. Geçmişte Rıza Zerrab operasyonunda, mahkeme zabıtlarında Berat Albayrak’ın o sırada genel müdürü olduğu bir özel bankada bulunuyor. Yani Halk Bank davası ABD’de başladığında Berat Bey’in isminin de ABD yaptırımlar içinde yer alma ihtimali olabilir. Dolayısıyla itibar kazandırmanın gündeme gelmesine etkisi olabilecek bir ihtimal de bu…”   


Ekonomik göstergelerin kırılganlığına dikkat çeken Bilge, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi değişmeden çözüm mümkün değil dedi. Türkiye’nin rejiminden kaynaklı bir sorun yaşandığının altını çizen ve çözümün de rejimde reform olduğunu vurgulayan Ali Bilge şunları söyledi: 


“Türkiye yoğun bakımda, gerçekten ciddi müdahale olursa kurtulur ama ülkemiz hiç iyi durumda değil. Çıkış için demokrasiye geçiş şart. Rejim reformu yaşanmalı ki bu da hesap vermek demek. Birinci mecliste olduğu gibi etnik ayrım olmadan bütün toplumun bir araya gelmesi lazım. Bunun için ittifaklar çok önemli.”

Tamamını izlemek için: 

https://www.youtube.com/watch?v=aFJOwshQDEc&feature=youtu.be