Bir ayda 174 işçi iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti

Bir ayda 174 işçi iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin ağustos ayı raporuna göre en az 174 işçi vefat etti, yılın ilk 8 ayında çalışırken ölen işçi sayısı 1494'e yükseldiği belirtildi..


İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin ağustos ayı raporuna göre en az 174 işçi vefat etti, yılın ilk 8 ayında çalışırken ölen işçi sayısı 1494'e yükseldiği belirtildi.

tablo-4.jpg

Ağustos ayında, ölümler en çok; tarım/orman, inşaat/yol, taşımacılık, sağlık, metal, güvenlik, ticaret/büro, konaklama, enerji, belediye/genel işler, madencilik, tekstil, gemi/tersane, kimya ve ağaç işkollarında meydana geldi.

 

tablo-3.jpg

Raporda iş cinayetlerinde ölen işçilerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

- 18 ölüm İstanbul’da; 10’ar ölüm Antalya, İzmir ve Kahramanmaraş’ta yaşandı.

- İş cinayetlerinde ölenlerin 7’si kadın işçi, 167’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, sağlık ve konaklama işkollarında meydana geldi.

- İş cinayetlerinde 16 göçmen işçi yaşamını yitirdi. İşçilerden 6’sı Suriye, 4’ü Rusya, 3’ü Afganistan, 1’i Gürcistan ve 1’i de İran vatandaşıydı.

- Tarım işkolunda 21 işçi ve 16 çiftçi hayatını kaybetti.

 

tablo-2.jpg

 

- İnşaatlarda neredeyse her gün bir iş cinayeti meydana geldi.

- Covid-19 nedenli ölümlerdeki artış nedeniyle sağlık işkolunda ölüm sayısı 12.

- Ağustos ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 5’i (yüzde 2,9) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler tarım, eğitim, metal, sağlık ve belediye işkollarında çalışıyordu.

- En fazla ölüm nedenleri trafik/servis kazası, covid-19, ezilme/göçük, kalp krizi, yüksekten düşme, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma, şiddet ve intihar.

- 16 tarım ve 11 taşımacılık işçisi trafik/servis kazası nedeniyle hayatını kaybetti.

 

tablo.jpg

Covid-19 nedenli ölümler artıyor. En az 22 işçiyi Covid-19 nedeniyle kaybettik.

- İnşaatlardaki iş cinayetlerinin 13’ü yüksekten düşme nedenli.

- 11 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk işçiler tarım, ticaret, inşaat ve konaklama işkollarında çalışıyordu.

- 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 44 emekçi bulunuyor: Çiftçiler ve esnaf ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, metal, enerji, taşımacılık, gemi, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri.

 

tablo-5.jpg

İSİG Meclisi, raporunda; Çalışma Bakanlığı'nın işçi ölümlerinin azaldığına ilişkin açıklamalarına da tepki gösterdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya'nın bir dizi etkinlikte iş kazalarında yüzde 41,3 oranında bir azalma meydana geldiği ve madencilikte 2000'li yıllarda binde 88 olan ölümlü iş kazalarının binde 35'lerin altına düştüğü yönündeki açıklamalarına da yanıt verilen İSİG raporunda, şu değerlendirmeler yapıldı:

"Bu söylemler Çalışma Bakanlığı’nın (AKP ve Cumhur İttifakı’nın) PR çalışmasıdır. Böylece hem tüm işkollarında hem de madencilik alanında işçi ölümlerinin azalmasına dair adımlar atıldığı ve bu noktada çok önemli bir ilerleme sağlandığı algısı oluşturulmaktadır.

Oysa gerçekler farklıdır. Neden mi?

1- SGK, ölümlerin yoğun olduğu tarım, inşaat başta olmak üzere kayıt dışı istihdamı görmemektedir.

2- SGK, 2000’li yıllarda meslek hastalıkları sonucu ölümleri tamamen hasır altı etmektedir.

3- SGK’nın açıkladığı iş kazası istatistik verileri incelendiğinde birçok tutarsızlık mevcuttur.

4- SGK sözcüleri sürekli olarak bilimsel olmayan bir bakış açısının doğrultusunda yaptığı oransal açıklamalarla işçileri yanıltmaktadır."

tablo-6.jpg