Bir siyasetçinin "malı götürdüğü" nasıl anlaşılır? Kılıçdaroğlu açıkladı

Bir siyasetçinin "malı götürdüğü" nasıl anlaşılır? Kılıçdaroğlu açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, zenginleşen siyasetçilerle ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'deki Muhtarlar Buluşması'nda yaptığı açıklamalarla Erdoğan'a ve AKP iktidarına sert sözlerle yüklendi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"TÜRKİYE'Yİ AİLE ŞİRKETİ GİBİ YÖNETİYORLAR"

"Bir kişinin ya da yoksulluğunu sadece devlet bilecek. Veterinerler, ziraat mühendisleri, orman mühendisleri atanacak bunların alt yapıları da bitti. Türkiye'yi aile şirketine çevirdiler. Demiyor muydu biz Türkiye'yi şirket gibi yöneteceğiz aile şirketi gibi yönetiyorlar işte."

"ABD'DE VAKIF KURUYORSUNUZ, İKİSİNDE DE ÇOCUKLARINIZ BAŞINDA"

"Burada bir vakıf kuruyorsunuz bir de ABD'de bir vakıf kuruyorsunuz. İkisinde de sizin çocuklarınız başında buradan milyon dolarları oraya aktarıyorsunuz. Manhattan'da gökdelen yapıyorsunuz. neden, hangi gerekçeyle, kimin parasıyla? Onların tamamını Türkiye'ye getireceğim."

"TÜRKİYE MUHTARLAR BİRLİĞİ KURULMASI GEREKİYOR"

"Türkiye muhtarlar birliğinin kurulması gerekiyor. O kadar dağınıksınız ki derdinizi anlatamıyorsunuz. Biz muhtarlarla ilgili bir düzenleme yapmak istedik. Temel muhtarlık kanun teklifi hazırladık Hazırladıktan sonra muhtarlara gönderdik, eksiğimiz var mı diye. Onların isteğiyle düzelttik. Teklifimizi sunduk ama reddedildi. Bir daha ifade edeyim sizin hakkınızı hukukunuzu yasal güvenceye alan kanun teklifi AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi."

"BİR SİYASETÇİ İKTİDAR OLDUĞUNDA MAL VARLIĞINDA ARTIŞ VARSA BİLİN Kİ MALI GÖTÜRÜYOR"

"Bir siyasetçi iktidar olduğunda mal varlığında artış varsa bilin ki malı götürüyor. Dolayısıyla ne yapar bu siyasetçi vatandaşın hakkını hukukunu değil kendi mal varlığını korumaya başlar. Bir siyasetçi görev yaparken niye mal varlığında büyük artış olur? Muhtarlık sıradan bir kurum değil. Bulunduğunuz bölgede eşit davranmak zorundasınız. Ben bizim belediye başkanlarımıza söyledim. Göreve geldiğiniz zaman rozetinizi çıkarın."

"ADALETİN OLMADIĞI YERDE HUZUR, BEREKER OLMAZ"

"Muhtar kardeşlerim unutmamanız gereken bir şey var: Devletin dini adalettir. Adaletin olmadığı bir yerde huzur, bereket olmaz. Bana söyler misiniz bu ülkede adalet var mıdır? Yargıtay Başkanı diyor adalete güven yok diyor. Adalete güven yüzde 30'a düştü diyor. Ben değil adaletin başındaki diyor. Bana görev düşüyor ben bunları dillendiriyorum. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Ülkede uyuşturucu baronları habire koşturuyor. Uyuşturucu belası bu kadar derinden yaşanmamıştı bu topraklarda."

"BEŞLİ ÇETEDEN O PARAYI ALACAĞIM DİYORUM KIYAMET KOPUYOR"

"Tarım Kanunu 21. madde. Diyor ki çiftçiye her yıl milli gelirin yüzde 1'i destek vereceksin. Kanun 2006'da çıktı bu para hiç verilmedi. 273 milyar alacağı var çiftçinin. Siz sordunuz mu? Sormadığınız için ülke bu halde.

Beşli çeteden o parayı alacağım diyorum kıyamet kopuyor. Denizde yatınız varsa rahatsınız ne ÖTV'siz KDV'siz. Ama siz tarlaya gittiğinizde hem KDV hem ÖTV var. Siz gezmeye tur atmaya mı gidiyorsunuz sabahın köründe traktörle, tarlaya gidiyorsunuz."

"BİZE BELLİ KÖYLERDE VEYA KIRSALDA DÜŞÜK OY ÇIKMASININ KABAHATİ BİZE AİT"

"Bütün haksızlıklara rağmen milletin ferasetine güveniyorum. Bize belli köylerde veya kırsalda düşük oy çıkmasının kabahati bize ait. Sen gittin mi oraya, çayını kahvesini içtin mi, derdini dinlendin mi? Ankara'dan nutuklar çektik, bize oy versin diye."