Bu anket de gençler için…En çok hangi partiye yöneliyorlar?

Bu anket de gençler için…En çok hangi partiye yöneliyorlar?

7 Haziran seçimlerinden bu yana 1 milyon 585 bin yeni seçmen sisteme eklenirken, 18-27 yaş arası toplam sayı, 10 milyonu aşıyor. Değişiklik arayışındaki gençler en çok hangi partilere yöneliyor, sandığa gidiyorlar mı sorularına yanıt aranırken, “Onları sandığa getiren ve oylarını alabilen aday ve partiler bir adım öne çıkacak gibi gözüküyor” yorumu yapıldı.

24 Haziran seçimlerine az bir süre kala; muhafazakar, milliyetçi, Kürt ve kadın seçmenler gibi kategorilerin bolca tartışıldığı, ancak adaylar ve partiler öneminin farkında olsa da, taşıdığı önemden çok daha az konuşulan kategorinin gençler olduğu bildirildi.

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, ‘Gençleri hangi parti kazanacak?’ başlıklı yazısında, sonuçları çok tartışılan 7 Haziran seçiminden bu yana 1 milyon 585 bin yeni seçmenin sisteme eklendiğini, bu rakamın, oy oranında sıçrama yaratabilecek kadar yeni seçmen sayısı anlamına geldiğine işaret etti.

Bu seçimde oy kullanacak 18-27 yaş arası toplam seçmen sayısının, 10 milyon 200 bin olduğunu belirten Çevikcan, Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk’ün dün köşesinde, 18-24 yaş arasındaki gençlerin siyasi eğilimleriyle ilgili, kendi isteği üzerine bir araştırma şirketinin yaptırdığı çalışmaya da yer verdi.  Çevikcan, şunları aktardı:

‘EN ÇOK HDP’YE YÖNELİYORLAR’

“Ankete göre Ak Parti, genel seçmenin yüzde 45 oranında tercihiyken, 18-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 39’unun tercihi.

CHP’nin oy oranı yüzde 23 gözüküyor. 18-24 yaş arasındaki oyu ise yüzde 19.

İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 12. 18-24 yaş arası seçmende ise bu oran yüzde 13.5 ve genel seçmen tercihinden daha yüksek.

Gençler en çok HDP’ye yöneliyor. HDP’nin genel seçmendeki oranı yüzde 11, gençlerdeki oranı yüzde 18 gözüküyor.

MHP’nin oy oranı yüzde 7. Gençlerde ise oran yüzde 9.

SP’nin oy oranı yüzde 2. Gençlerdeki oranı yüzde 3.”

SANDIĞA GİDİYORLAR MI?

Çevikcan, gençlerle ilgili farklı araştırmaların farklı sonuçlar verebileceğini ifade ederek, “Ancak hem Ak Parti hem CHP ile ilgili geçmişte ortaya konulan rakamlar da anketteki eğilimi doğrular nitelikte. Ak Parti’nin aldığı oyla, gençlerden aldığı oy arasında bir makas bulunduğu, bu makasın kapatılması gerektiğine yönelik tespitler daha önce de yapıldı” dedi. Çevikcan şunları kaydetti:

“Gençlerin en çok tercih ettiği parti olsa da gelecek açısından oranları tersine çevirebilmesi, gençlerden aldığı oyun, genelden aldığından daha yüksek olması önemli.

Aynı durum CHP için de geçerli.

HDP ve İYİ Parti ile ilgili oranlar ise gençlerin değişiklik arayışının işareti.

MHP ve SP de eklendiğinde, gençlerin, ana akımın tercihlerinden farklı tercihte bulunma eğilimleri görülebiliyor.

Buradaki temel sorun ise gençlerin sandığa gitmeleri olacak.

Araştırmalar, gençlerin sandığa gitme oranlarının orta yaş grubuna göre daha az olduğunu da gösteriyor.

‘İNCE VE AKŞENER’İN VAATLERİ KULAKLARDA’

Partiler de elbette gençlerle ilgili rakamları inceliyor, araştırıyor.

Ak Parti’nin seçim beyannamesinde gençlere ilişkin ayrı bölüm açılması da bunun işareti.

En büyük sorunu işsizlik ve gelecek kaygısı olan gençler için kurulması planlanan Beyaz Kafeler, en önemli vaatlerden.

Vaatler, istihdam amaçlı bu kafelerle sınırlı değil.

10 bin lisans mezununa yurt dışı eğitimi olanağı, 10 bin gencin spesifik 20 alanda uzmanlaştırılması, genç muhtar adaylarının teşviki, gençlere yönelik esnek istihdam sağlanması, spor akademilerinin kurulması, gençlik veri tabanı kurularak, işverenlerle gençlerin buluşturulması vaatlerden bir bölümü.

CHP ve MHP, seçim beyannamelerini bugün açıklayacak.

Orada da gençlere yönelik vaatleri göreceğiz.

Ancak CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin gençlere iş bulana kadar kredi verileceği vaadi, İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in gençlerin borçlarının silinmesi ve istihdam vaatleri şimdiden kulaklarda.

MHP, HDP ve SP de gençler için özel çalışmalar yapıyor.

Gençleri sandığa getiren ve oylarını alabilen aday ve partiler bir adım öne çıkacak gibi gözüküyor.”