Bu da oldu! Türkiye mutant virüslerin güzergahı haline mi gelecek?

Bu da oldu! Türkiye mutant virüslerin güzergahı haline mi gelecek?

Türkiye'de dolaşımının arttığı bilinen mutant virüslerle ilgili bir uyarı daha yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önlemler artırılmazsa Türkiye'nin mutant virüslerin güzergahı haline gelebileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı koronavirüs varyantlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Ortam rahatlamaya uygun değil. Dikkat etmezsek Türkiye mutant virüslerin güzergahı olabilir” dedi.

Yeni tip koronavirüs salgınında ‘yeni normalleşme’ sürecine geçilirken, salgındaki artış Sağlık Bakanlığı verilerine de yansıyor. Son durumda vaka sayısı, test sayısının yüzde 10’unu geçmiş durumda. Bir başka dikkat çeken şey de İngiltere’den başlayan varyantlarla ilgili Türkiye verileri.


 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son açıklamasında mutant virüslerin ülkedeki yayılım hızının arttığını belirterek, “Bugüne kadar 76 ilde 41 bin 488 İngiltere, 9 ilde 61 Güney Afrika, bir ilde iki Kalforniya-New York ve bir kişide de Brezilya mutantı tespit edildi” dedi.

Dünya'dan Yasemin Salih'e konuşan Prof. Dr. Ceyhan, "Mutant virüslerin artmasını kolaylaştıran faktörlerin başında yurtdışından girişlerin yeterince kontrollü yapılmaması geliyor. Diğer faktörler ise yurtiçi seyahatlerin  kısıtlanmaması, toplum aşılamasının hızla tamamlanamaması, etkisiz veya az etkili antiviral ilaç kullanımı ve son olarak da virüs yayılımını önlemek için gereken tedbirlerin gevşemesi. Bakıldığında Türkiye bunların tamamını yapıyor" açıklamasında bulundu.


Bilim insanları olarak aylardır bu önlemlere dikkat çektiklerini ancak düzenleme yapılmadığını anlatan Ceyhan, şunları söyledi:


"Yanlışın neresinden dönersek kârdır. Şimdi normalleşmeden bahsediliyor. Ne yazık ki her şeyin serbest bırakılması için hiç de uygun bir ortam yok. Dikkat etmezsek Türkiye mutant virüslerin güzergahı haline gelebilir. Mutant virüs sayısı günlük vaka sayısıyla birlikte artıyor. Önlemlerin kaldırılması da buna katkı sağlamaya başladı."