Bu illerde kuvvetli sağanak yağış etkili olacak! Meteoroloji sarı kodlu uyarı yaptı

Bu illerde kuvvetli sağanak yağış etkili olacak! Meteoroloji sarı kodlu uyarı yaptı

Meteoroloji'nin son hava durumu tahmin raporuna göre, bugün Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa'da ise Sağanak yağışın kuvvetli olacağı belirtilerek "sarı" alarm verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumuna ilişkin güncel değerlendirmelerini paylaştı. Buna göre ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Muğla çevreleri ile Antalya'nın batı kıyılarının, Doğu Akdeniz'in doğusunun, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

"Sarı" alarm verilen Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Gaziantep'in yanı sıra, Elazığ, Bingöl çevrelerinde kuvvetli ve yoğun olması beklenen yağışların, Doğu Anadolu'nun batısı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yağış olan yerlerde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

RÜZGAR

Rüzgarın genellikle doğu ve güneydoğu, Marmara ve Akdeniz'de kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz'de kuzeydoğudan yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.