Bu kez iş işten geçmesin! Sağlık Bakanlığı gizemli hepatit için önlem alıyor mu?

Bu kez iş işten geçmesin! Sağlık Bakanlığı gizemli hepatit için önlem alıyor mu?

Sağlık Bakanlığı, dünya genelinde yayılmaya başlayan ve 400'ü aşkın kişide görülen gizemli akut hepatit hastalığı ile ilgili önlem aldı mı merak konusu oldu.

İngiltere'de çıkan, özellikle 1-16 yaş arasında çocuklarda ciddi etki bırakan ve hatta ölümler yaşanan "gizemli hepatit" ile ilgili DSÖ'den açıklamalar yapılıp, hastalığın görüldüğü ülkelerden açıklamalar gelirken gözler Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca'ya çevrildi.

VATANDAŞ ENDİŞELİ

Bilindiği üzere koronavirüs vakası Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve pandemiye dönüşene kadar dünya devletleri gerekli önlemleri almakta geç kalmıştı. 2020'den beri karantina ile geçen zamanda kısıtlamalar yeni yeni kaldırılırken şimdi de gizemli hepatit hastalığı ile ilgili gelen kötü haberler Türk vatandaşlarını endişeye düşürdü.

20 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ, 400'DEN FAZLA VAKA VAR

En son İrlanda'da çocuk ölümüne yol açan hastalık bugüne kadar dünya üzerinde 450 kişide ve şimdiye İngiltere, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Japonya, İsrail, Endonezya, Arjantin, ABD ve Kanada dahil 20 ülkede görüldü.

GİZEMLİ HEPATİT İLE İLGİLİ CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Akut hepatit hastalığı Türkiye'de ne durumda? Koronavirüs gibi bir tehlike var mı? Dünya ülkelerine yayılan hastalıkla ilgili Sağlık Bakanlığı ne gibi çalışmalar yapıyor, önlem alındı mı? Alındıysa hangi önlemler alındı? DSÖ'den Sağlık Bakanlığı'na bu hastalıkla ilgili bir bilgi paylaşımı var mı ya da Sağlık Bakanlığı'nın DSÖ'den bu hastalıkla ilgili bir bilgi talebi oldu mu?