Bursa depreminin ardından Büyük İstanbul Depreminin olasılığı ne?

Bursa depreminin ardından Büyük İstanbul Depreminin olasılığı ne?

Ünlü yer bilimci, Bursa Gemlik'te meydana gelen depremlerin ardından Büyük İstanbul Depreminin olasılığını açıkladı.

Bursa Gemlik'te peş peşe meydana gelen 5,1 ve 5,4 büyüklüğündeki depremler endişeye yol açtı. Deprem başta İstanbul, Kocaeli, Yalova olmak üzere bölgedeki birçok ilde de hissedildi.

cf77358e-aba5-4017-a6e7-a4cd69d587c5-w.jpeg

TGRT Haber’de konuşan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Kuzey Anadolu fayının güney kolunun harekete geçtiğini ifade ederek Marmara depreminin meydana gelme olasılığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ekran-goruntusu-2023-11-16-165830.png

"BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNİN OLMA OLASILIĞI 2023 YILINA KADAR YÜZDE 50'DİR"

Eyidoğan, Kuzey Anadolu fayının güney kolunun harekete geçtiğini belirterek “Büyük İstanbul depreminin olma olasılığı 2030 yılına kadar yüzde 50’dir” dedi.

"MARMARA BÖLGESİNDE HER YIL ÇOK SAYIDA DEPREM OLUYOR"

“Muhtemelen Kuzey Anadolu fayının güneyinde olan kolları üzerinden bir tanesi hareket etmiş olabilir” diyen Eyidoğan, şunları söyledi:

“5.1 büyükteki deprem orta kuvvetli bir deprem sınıfındadır. Hissetme şiddeti yüksek olabilir. Kuzeydoğu fayının bir şekilde doğu batı istikametinde kuzey Marmara'da geçerken başka kolları da var. Yani bir tanesi İznik gölü üzerinden gelen ve Gemlik körfezine devam eden bir kol. İznik gölünden Gemlik körfezine uzanan bir fay kolu üzeri. Marmara bölgesinde her yıl çok sayıda deprem oluyor” dedi.

ekran-goruntusu-2023-03-20-174734.png

"2023 YILINA KADAR OLAN SÜRE İÇİNDE DEPREM BEKLENİYOR" 

Büyük İstanbul depremi ile ilgili birçok çalışmanın yapıldığını belirten Eyidoğan, “Marmara’da 2030 yılına kadar olan süre içerisinde deprem bekleniyor. Bir büyük depremin olma olasılığının yüzde 50 civarında olduğunu ifade ediyor. Yani bu oldukça yüksek bir olasılık Marmara Bölgesi için. 2000 yıllık deprem tarihimiz var” dedi. 

ekran-goruntusu-2023-11-16-170323.png

"SON İKİ DEPREM MARMARA DENİZİNİN İÇİNDE OLDU"

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü Prof. Dr. Şamil Şe ise “Kuzey Marmara Fayı Marmara’da kollara ayrılıyor. Biri İstanbul’un hemen güneyinden geçen kuzey kolu, Marmara’nın güneyinde güney kolu var, bunların altında da başka bir güney kolu var. Burada bir fay zonu var geniş bir alanı etkileyen. Son iki deprem Marmara denizinin içinde oldu. Bunlar Marmara’da oluşan depremler. 1509 depremi İstanbul depremi en yıkıcı depremdir. Erdek hem de Gemlik faylarının olduğu yer. 1766 depremi adaların güneyinde olmuştur. Sonra 17 Ağustos depremi olmuştur. 1509 depreminin olduğu yerde meydana geldi, en riskli yerde meydana geldi. Dikkatli takip etmeli, büyük deprem olma riski en çok bu bölgededir. Çoklu faylar ve çoklu depremler meydana gelir. En riskli olanı budur” dedi.