Büyüğünden yavrulamış bir küçük saray adeta! Yunusemre padişahından CHP'ye geçen belediye...

Büyüğünden yavrulamış bir küçük saray adeta! Yunusemre padişahından CHP'ye geçen belediye...

Manisa'da Yunusemre Belediyesi'ndeki lüks makam odası Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, önceki lüks makam odasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP'den CHP'ye geçen Manisa Yunusemre Belediyesi’nin kasasından yeni bina ve başkanlık odası için 2021 yılında 4 milyon dolar çıktığı tespit edildi.

glidowwxwaalize.jpg

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, yeni bina ve makam odası için 2021’de 34 milyon 980 bin lira yani o günkü kur ile 4 milyon dolara ihale yapıldı. Bina 2023’de tamamlanıp teslim alındı. Başkan Çerçi makam odasını altın varaklı mobilya ve süslemelerle döşetti.

Yunusmre Millet Çarşısı da 2018’deki döviz kuru ile yaklaşık 4 milyon dolara mal olmuş.

Borç yükü atında olan Yunusemre Belediyesi'nin yaptığı başka harcamalar da dikkat çekti. 2023’deki Yuntdağ Yağlı Güreş Festivaline 1 milyon 365 bin TL harcadı. Gençlik Kültür Merkezi ve Meydan Düzenlemesi 2022’de 57 milyon 760 bin liraya mal oldu. Ahşap İslami Eserler Müzesi’ne alınan el oyması ahşap kapıya 2023’de 1 milyon 395 bin lira ödendi. Yunusemre Millet Çarşısına ise 2018’de 20 milyon 900 bin TL harcandı. 

gleiqlaxwaaqrg5.jpg

Manisa'da Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen 'İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı'na katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Balaban, 'Bizi bu göreve getiren Yunusemre halkına, hemşehrilerimize teşekkür ediyorum' dedi.

"İLK İŞİMİZ MAKAM ODASINI FALAN DEĞİŞTİRMEK DEĞİL"

Balaban, Yunusemre Belediyesi'nin borç yükünün oldukça fazla olduğunu belirterek, 'Belediyemiz borçlu, bunu da önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Araştırmalarımızı yapıyoruz ama 1 milyar liranın üzerinde bir borç var' şeklinde konuştu. Balaban, 'Bu da tabi çok ciddi bir borç. Fakat bizim şu anda ilk işimiz makam odasını falan değiştirmek değil. Düze çıkana kadar aynı şekilde devam edeceğiz, etmek zorundayız' dedi.

"BİZİM HAYATIMIZ HEP MÜTEVAZILIKLA GEÇTİ"

Balaban, 'İmkanlarım olduğu an daha mütevazı bir makam odasına geçmeyi tabii ki istiyorum. Bizim tarzımız değil, bizim hayatımız hep mütevazılıkla geçti' şeklinde konuştu. Balaban, 'Bizim belediye başkan yardımcılarımız bile makam aracı kullanmıyorlar, kendi araçlarıyla gidip geliyorlar. Bu süreçten alnımızın akıyla çok kısa zamanda çıkacağız' ifadelerini kullandı.