Büyük İstanbul Depremi öncesi kritik "deniz" uyarısı: "Eğer limanlar çökerse..."

Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Cihat Yaycı, beklenen İstanbul depremi öncesi limanların önemine dikkat çekti. Yaycı, "Limanlar çökerse yardımlar da durur" uyarısında bulundu.

Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Cihat Yaycı, tv100'de'Uğur Dündar ile Haftanın Panoraması Deprem Özel' programına konuk oldu. Yaycı beklenen büyük İstanbul depremi öncesinde dikkat çeken uyarılarda bulundu. 

"BÜTÜN DENİZLERİMİZİ KAYBETMEMİZE YOL AÇABİLİR"

Kahramanmaraş depreminin yerle bir ettiği Hatay ile ilgili konuşan Yaycı, "Mavi Vatan haritasının çizeri olarak söylüyorum İskenderun, Hatay Mavi Vatan’ın Doğu Akdeniz’deki kalbidir. İskenderun ve Hatay’da bir değişim, kayıp bütün denizlerimizi kaybetmemize yol açabilir, o kadar kritiktir." dedi.

"DIŞARIDAN GELECEK YARDIMLAR DURUR"

Yaycı şöyle devam etti:

"İthalat ve ihracatımızın %90’ını deniz yoluyla yapıyoruz. Bunun %52’si İstanbul limanı ve çevre limanlarından yapılıyor. Bu limanların çökmesi demek ithalat ve ihracatımızı, dışarıdan gelecek yardımları da durdurur." 

"SANAYİMİZİ ÇÖKERTİR"

Dündar'ın "Beklenen İstanbul depreminin askeri yönden ne tehlikesi olur?" sorusuna Yaycı "Donanma Komutanlığı, 2 tane askeri tersanemiz, 78 taneye yakın Türk Savunma Sanayii tersaneleri burada. Buradaki bir deprem en azından denizcilik açısında savunma sanayimizi çökertir" diyerek yanıtladı.