Cam filmi yasağı kalkacak mı?

Cam filmi yasağı kalkacak mı?

Geçen sene ekim ayında araçlara cam filmi takmak serbest bırakıldı, ancak geçtiğimiz günlerde yönetmelik değişimi yapılarak tekrar yasaklandı. Cam filmi yasağına tepki gösteren vatandaşlar Change.org üzerinden yasağın kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Gerekli imza sayısına ulaşıldığında imzalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBFED'e teslim edilecek...

Cam filmi bir sene aradan sonra tekrar yasaklanınca zor durumda kalan vatnadaşlar Change.org’da imza kampanyası başlattı. “Araçlarda cam filmi bir lüks değil, ihtiyaçtır. ” sloganıyla başlatılan imza kampanyası ikinci gününde 17.500 destekçiye ulaşırken 3. günde, haberin yapıldığı an itibariyle 77.441 imza sayısına ulaştı. İlgili kampanyaya destek vermek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://www.change.org/p/cam-filmi-l%C3%BCks-de%C4%9Fil-bir-ihtiya%C3%A7t%C4%B1r

İMZALAR TOBFED VE BAKANLIĞA

Hedeflenen imzaya ulaşıldığında imzalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBFED’e teslim edilecek. İmza kampanyasını düzenleyenler imza isterken şu metini kullandı;
“Araçlarda cam filmi bir lüks değil, ihtiyaçtır. Cam filminin bir ‘modifiye’ malzemesi olarak görülmesi tamamen yanlış algıdan ibarettir. Belirli standartlarda kullanılmasına izin verilmelidir.

Cam filmi kaza anında cam parçalarının savrulmasını önler, yazın güneşin zararlı ışınlarından korur, sıcak havalarda klima kullanımını en aza indirerek yakıt tasarrufu sağlar ve araç camının kırılması ile yapılan hırsızlık olaylarını engeller. Ayrıca gece araç kullanımının ve sürüş güvenliğinin en iyi seviyede olmasını sağlar.
Bu kadar fayda sağlayan bir ürünün, abartı egzoz ile aynı kategoriye konularak yasaklanması doğru değildir.”

İmza veren bir vatandaş Change.org’da şu yorumu bıraktı, “2 aylık bebeğim var. Yolda giderken emzirme ihtiyacı duyuluyor. Zevk değil mecburi.”