Canan Güllü'nün Meclis'e girmesine izin verilmedi

Canan Güllü'nün Meclis'e girmesine izin verilmedi

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Meclis'e girmek isteyen Türkiye Kadın Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Canan Güllü'ye "yasaklı" olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili temaslarda bulunmak üzere TBMM’ye girmek isteyen Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye “yasaklı” olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

‘CHP’NİN AÇIKLAMASINA KATILDIĞIM İÇİN’

Uzun süre Meclis ziyaretçi kapısında bekleyen Güllü yaşanan durumla ilgili şunları söyledi, “Kapıda mahsurum, Meclis’e giremiyorum. Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili tüm siyasi parti yöneticileriyle görüşmek, itirazlarımızı anlatmak için Meclis’e geldik. 2-3 kişi geldik. Benim giremeyeceğim söylendi. Gerekçe olarak da geçtiğimiz temmuz ayında CHP milletvekillerinin Büyükada’daki gözaltılarla ilgili Meclis’teki açıklamasına katılmam gösterildi. O basın toplantısında tek cümle etmemiştim. Sadece katılmam sorun olmuş görünüyor.”

Meclis’te kadınlarla ilgili önemli bir yasa görüşülürken Meclis’e böyle bir gerekçe sunularak alınmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Güllü, “Müftülük yasası görüşülürken Meclis’e giremiyorum. Batsın bu dünya. Kadınlar için adalet, demokrasi ararken, böyle kritik bir yasa görüşülürken böyle bir şey kabul edilemez” dedi. (DUVAR)