Celal Şengör'den büyük İstanbul depremi mesajı: "Halka alenen yalan söylüyorsunuz, ne yüzle halkın karşısına çıkacaksınız"

Celal Şengör'den büyük İstanbul depremi mesajı: "Halka alenen yalan söylüyorsunuz, ne yüzle halkın karşısına çıkacaksınız"

Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'da olması beklenen depremle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TV100'de Candaş Tolga Işık'ın sunduğu 'Deprem Özel Yayını'na katılan Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, Kahramanmaraş merkezli yıkıcı deprem üzerinden beklenen büyük İstanbul depremini işaret ederek çarpıcı ifadeler kullandı.

"HALK SİZE GÜVENDİĞİ İÇİN DEPREM VERGİSİ ÖDEDİ"

Celal Şengör, toplanan deprem verilerini sorarak şöyle dedi:

"Ülkenin vergi gelirini %55 İstanbul ödüyor. İstanbul yıkıldı diyelim hangi parayla tekrar inşa edeceksiniz?

İstanbul'u ayağa kaldırmak için paraya ihtiyacın olacak. Nereden bulacaksın? Kim verecek? Daha önce verildi o paralar nereye kullanıldı?

Siz bir maksat için para topluyorsunuz, halk da size güvendiği için bu parayı veriyor. Siz bu parayı başka yerde kullanıyorsunuz. Yani siz halka alenen yalan söylüyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman ne yüzle halkın karşısına çıkacaksınız ve dışarıdan size krediyi verenler, Ecevit zamanında alındı bu krediler. Nereye gitti bunlar, nereye kullanıldı? Bunları bilmemiz lazım. Bunlar devlet sırrı olamaz. Birilerinin anlatması lazım bunları. Bunlar anlatılmadığı takdirde sen bir demokrasiyi yürütemezsin. Çünkü millet kime ne için oy vereceğini bilemez."