Cem Küçük’ten seçim sonrası medya öngörüsü: Buhar yazarlar…

Cem Küçük’ten seçim sonrası medya öngörüsü: Buhar yazarlar…

Türkiye Gazetesi yazarı Küçük, 24 Haziran dönemecine az kaldığını hem siyasette hem medyada kesin zaferin eli kulağında olduğunu öne sürdü. 6 ay içinde tüm kontrolün Demirörenlere geçeceğini belirten Küçük, Demirören'in CNN Türk ve Hürriyet isminin önüne kimsenin geçmesini istemediğini kaydetti. Küçük'e göre, Hürriyet gazetesi markasında sadece buhar yazarlar olacak. Yeni sezonda ne 'Tarafsız Bölge' ne de Şirin Payzın’la 'Ne Oluyor' programı yer almayacak.

Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, Türkiye’de medya kurumunun tamamen dönüşmeye başlamasının, Aydın Doğan'ın sahip olduğu medya yapısını Erdoğan Demirören'e satmasıyla başladığını söyledi. Küçük, Demirören'in CNN Türk ve Hürriyet isminin önüne kimsenin geçmesini istemediğini belirterek, "Hürriyet gazetesi markasında sadece buhar yazarlar olacak. Kendi ismine çalışan hiç kimse olmayacak" dedi.

Küçük, "21.00’de başlayan ve genelde horoz dövüşü gibi olan programları, Sayın Erdoğan Demirören istemiyor. Yeni sezonda ne 'Tarafsız Bölge' ne de Şirin Payzın’la 'Ne Oluyor' programı olmayacak. Genel olarak ismi CNN Türk’ün önüne çıkan hiçbir isim olmayacak" diye yazdı.

Cem Küçük'ün, "24 Haziran sonrası medyada neler olacak?" başlıklı yazısı şöyle:

‘MEDYADA KESİN ZAFERİN ELİ KULAĞINDA’

“24 Haziran dönemecine az kaldı. Yeni Türkiye’nin hem siyasette hem medyada kesin zaferinin eli kulağında. Bakınız dünyanın tüm büyük para fonları haziran bültenlerini abonelerine geçtiler ve istisnasız hepsi ama hepsi yaptırdıkları bilimsel araştırma ve anketlerde Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kazanacağının ortaya çıktığını söylüyorlar. İstediğiniz büyük finansçıya sorun, hakikat budur.

Erdoğan’ın sıkı muhaliflerinden millî yazar Erol Mütercimler bile bu büyük finans kurumlarından birinin bir iş adamı dostunu çektiği bülteni incelemiş ve 51.3 oy oranıyla Erdoğan’ın kazanmasının kesin olduğunu ifade etmiş. Yani bu iş bitti. Elbette Müslümanlar kesinlikle rehavete kapılmamalı ve tetikte olmalı. Her şeyden önce muhtemelen o gece tıpkı 16 Nisan gecesi olduğu gibi meşru seçim sonuçlarını tanımak istemeyen 27 Mayıs kafalılar provokasyon meydana getirmek isteyecektir. Fakat hem millet olarak buna izin vermeyeceğiz hem de bu ülkedeki DEVLET olgusu bu tür bir kalkışmaya izin vermez.

‘6 AY İÇİNDE KONTROL DEMİRÖRENLERE GEÇECEK’

Bu milleti 15 Temmuz’da binlerce silahlı darbeci asker yenemedi, seçim sonucunu tanımayacak 27 Mayısçılar da yenemez. Bu değişimle beraber medya da asla artık Eski Türkiye medyası olmayacaktır. Türkiye’de medya kurumu artık tamamen dönüşecektir. Bunun başlangıcı da 22 Mart 2018 medya devrimidir. Yerli ve millî bir aile olan Demirören Ailesi’nin Hürriyet grubunu satın alması devrimsel bir değişimdir. Elbette şu an bir geçiş süreci yaşanıyor ve kontrolün tam olarak Demirören Ailesi’ne geçtiğini söylemek mümkün değil. Fakat önümüzdeki 6 ay içinde tüm kontrol Demirörenlere ve özellikle Sayın Erdoğan Demirören’in yönetim felsefesine geçecektir.

‘KENDİNİ CELEBRİTY GÖRENLER…’

Demirören Ailesi son olarak CNN Türk’ün yeni sezonuna dair 22 Mart ruhu çerçevesinde önemli kararlar almıştır. Bora Bayraktar’ın gelmesiyle başlayan değişim yeni sezonda eskiden kalma tüm programların kaldırılmasıyla yaşanacaktır. Yani CNN Türk ekranında eskiden beri görmeye alışılmış tüm Eski Türkiye tarzı formatlar kaldırılıyor. Yepyeni bir program akışı olacak 2018-19 sezonunuzda. 21.00’de başlayan ve genelde horoz dövüşü gibi olan programları Sayın Erdoğan Demirören istemiyor. Yeni sezonda ne “Tarafsız Bölge” ne de Şirin Payzın’la “Ne Oluyor” programı olmayacak. Genel olarak ismi CNN Türk’ün önüne çıkan hiçbir isim olmayacak. Kendini “celebrity” gören hiç kimse olmayacak. Sadece ve sadece CNN Türk markası ön planda olacak.

BUHAR YAZARLAR

Aynı felsefe Hürriyet gazetesi bağlamında da geçerli olacak. Hürriyet gazetesi markasında sadece buhar yazarlar olacak. Kendi ismine çalışan hiç kimse olmayacak. Biliyorsunuz 22 Mart’tan beri ne yazdıysam medyada da o doğru çıkmıştır, çünkü araştırmadan yazmam. Bakın İsmail Saymaz CNN Türk’ten gönderilecek dedim, Saymaz inanmadı ama aynen dediğim oldu. Ayrıca Sayın Demirören Ailesi’nin bir kararı da şu: Eğer bir Demirören çalışanı Twitter ya da diğer kanallardan militanlık yapıyorsa ona da izin verilmeyecek ve öyle kişilerle yollar ayrılacak.

28 Mart 2018’de bu köşede yazdığım gibi Demirören Ailesi sadece ve sadece gazete isminin ön planda olmasını istiyor ve gazeteden başka hiçbir köşe yazarının ya da gazete yöneticisinin gündemde olmasını istemiyor. Bunu da tüm çalışanlarına açık açık ifade ediyorlar. Sadece gazete ismi bilinmeli diyorlar. Bu felsefeye göre köşe yazarı polemik yapmamalı ve asla “celebrity” olmamalı. Âdeta buhar gibi olmalı.

‘HER YİĞİDİN YOĞURT YİYİŞ TARZI’

İşte bakın şu an özellikle Vatan gazetesi neredeyse yazarsız çıkıyor ama çıkıyor. Milliyet de bu çizgide gidiyor. Mesela birçok polemiğin içinde olan bir köşe yazarı olarak ben de Demirören tarzının dışında bir adamım ama herkes de Demirören Ailesi’nin bu görüşlerine saygı göstermek zorundadır. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Ayrıca Erdoğan Demirören bu tarzı konusunda herkese eşit davranıyor.

NAGEHAN ALÇI VE KADRİ GÜRSEL

Bakın yakın geçmişte Milliyet yazarları olan Nagehan Alçı ve Kadri Gürsel popüler bir TV programının kavga eden yorumcularıydı. Erdoğan Bey her ikisinin de o programdan ayrılmasını ve artık polemiklerle kavgayla gündemde olmamalarını rica etti. Hatta ayrılırlarsa CNN’den aldıkları maaşı da kendisinin vereceğini söyledi. Her iki gazeteci de bu söylediğim gerçeği inkâr edemez. Demirören böyle iyi niyetli davrandı. Zaman içinde sadece Kadri Gürsel, Milliyet’ten Cumhuriyet’e geçti. İktidara yakın olan Nagehan Alçı da Demirören’den ayrılıp Ciner Medya’ya geçti. Yani mesele hükûmete yakın ya da muhalif olmak değildir. 22 Mart 2018 medya devrimi adım adım yükselen bir dalga gibi devam edecektir...”