Çemezov: Türkiye'yle S-400 teknolojisi transferini görüşmedik

Çemezov: Türkiye'yle S-400 teknolojisi transferini görüşmedik

Rus devlet savunma sanayisi şirketi Rostec'in genel direktörü Sergey Çemezov, S-400 hava savunma sisteminin teknoloji transferi konusunu Türkiye ile henüz görüşmediklerini söyledi.

Sputnik'e konuşan Çemezov, S-400 bataryalarının üretim teknolojisinin Türkiye'ye transfer edilip edilmeyeceği sorusu karşısında, "Henüz bu konuyu tartışmadık" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir hafta önce verdiği bir demeçte, tarafların ortak üretim konusunda anlaşamaması, yani teknoloji transferi olmaması halinde Türkiye'nin Rusya'dan S-400 bataryaları almaktan vazgeçebileceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Eylül'de yaptığı bir açıklamada, S-400 füze savunma sisteminin satın alınması konusunda imzaların atıldığını ve Türkiye'nin kaporayı Moskova'ya gönderdiğini açıklamıştı.

Ancak kapora ya da anlaşmanın maliyetine ilişkin resmi bir açıklama yapılmış değil. 

Kommersant gazetesi o dönemde, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı 4 S-400 bataryası için 2 milyar dolardan fazla ödeme yapacağını yazmıştı.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.