CHP, Erdoğan'a seçim için o tarihi önerdi!

CHP, Erdoğan'a seçim için o tarihi önerdi!

CHP, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs açıklamasına karşın alternatif bir seçim tarihi önerdi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde, MYK gündemine dair yaptığı açıklamada seçim tarihiyle ilgili konuşarak dikkat çeken bir öneride bulundu.

CHP'li Öztrak şunları kaydetti:

"CUMHURBAŞKANININ İKİ DÖNEM SEÇİLEBİLECEĞİ HÜKMÜNÜ DEĞİŞTİRMEDİLER"

"Erdoğan, 2017'de referandum öncesinde, “Cumhurbaşkanının Meclis'i fesih yetkisi yok” demişti. Şimdi aynı Erdoğan, “14 Mayıs'ta seçim için yetkisini kullanacağını” söylüyor. Hangi yetkisini? Adına fesih demeden, tek kişinin kararıyla, koskoca Meclis'i seçime götürme yetkisini. 2017'de, tarihin en düşük oy oranıyla kabul edilen, mevcut Anayasa değişikliğinde, Cumhurbaşkanının, ancak iki dönem seçilebileceği hükmünü değiştirmediler."

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN İÇİNE KOYMADILAR"

"O dönemde Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Erdoğan'ın bu hükme tabi olmayacağını, yapılan değişikliğin, mevcut dönemi kapsamayacağını, bir dönem sonra uygulanmaya başlayacağını millete söyleyen herhangi bir geçici maddeyi bu anayasa değişikliğinin içine koymadılar. Peki, Sarayın anayasa uleması ne yaptı? Anayasa'nın 116. Maddesine, “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde, meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir” diye açıkça yazdı!"

"2 NİSAN 2023 GÜNÜ İÇİN TEKLİF GELSİN, DESTEKLEYELİM"

"Kim yenileyecekmiş meclis tarafından karar verilecekmiş. Yani kendi ifadeleriyle, bu “Kronometreyi sıfırlamanın” tek yolu var. O da seçimin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yenilenmesi. O halde izlenecek yol bellidir, açıktır. Hodri meydan! Partiniz Meclis'e, Milletvekili Genel Seçimini ve Cumhurbaşkanlığı seçimini, 6 Nisan'dan önceki son pazar olan, “2 Nisan 2023 günü” yapmak için teklif getirsin. Biz de destekleyelim."

"SEÇİMDEN KAÇMANIN YOLLARINI ARAMAYIN"

"Hukukun dolambaçlı yollarından medet ummayın. Mağdur yaratmaya kalkmayın. Kaybedeceğinizi anladığınız seçimden, kaçmanın yollarını aramayın. Kendi çıkarttığınız Anayasaya uyun. Ağız tadıyla yarışalım. Milletin mihenk taşına hep beraber vurulalım, ak koyun, kara koyun belli olsun. Erdoğan'ı milletimizin oylarıyla, evine göndermenin bir keyfini yaşayalım."

"SARAY, MİLLİ İRADEYİ HİÇSE SAYARAK BELEDİYELERE ÇÖKME OPERASYONLARINI YÜRÜTÜYOR"

"Seçimler yaklaşırken, Saray, milli iradeyi hiçe sayarak, Millet İttifakı'nın belediyelerine çökme operasyonlarını yürütüyor. Bir yandan da TBMM'de dokunulmazlık kaldırma süreci işletiyor. Tuhaf bir dokunulmazlık kaldırma süreci. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in Başkentin göbeğinde güpegündüz katledilmesi olayına karışan milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına dair herhangi bir talep yok."

"MAFYANIN 10 BİN DOLAR MAAŞA BAĞLADIĞI VEKİLDEN HABER YOK"

"İçişleri Bakanı'nın söylediği mafyanın 10 bin dolar maaşa bağladığı milletvekilinden, onun dosyalarından bir haber yok. Borsa İstanbul'daki milyonlarca dolarlık rüşvet ağında ismi geçen kendi milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına dair herhangi bir dosya yok. FETÖ borsalarına karışan milletvekillerine ait bir dosya yok. Bunların hiç biri hakkında bir dokunulmazlık süreci işlemiyor. Ama 2 bine yakın dokunulmazlık dosyası içinden Millet İttifakı'na mensup iki milletvekilinin dosyası çekiliyor."

"ADAY AÇIKLAMASI ALTILI MASANIN TAKDİRİNDE"

“Altılı Masa'nın yapılacağı 13 Şubat'ta aday belirlenecek mi?” sorusunu yanıtlayan Öztrak, “Aday belirleme sürecinin başladığını zaten liderler son yaptıkları zirveden sonra kamuoyuna açıkladılar. Dolayısıyla, uygun görülen zamanda da aday açıklaması onların takdirinde… Uygun görülen zamanda yaparlar” dedi.