CHP kurmayları, ‘normalleşme’ için ne dedi?

CHP kurmayları, ‘normalleşme’ için ne dedi?

CHP kurmayları, 31 Mart sonrası başlayan ‘normalleşme’ süreci ile ilgili konuştu. Peki CHP'liler bu süreçle ilgili neler düşünüyor?

Yerel seçimlerin ardından CHP lideri Özgür Özel'in siyasette başlattığı normalleşme girişimleri seçimleri kaybeden partilerce kabul gördü. Siyasi ziyaretler, iade-i ziyaretlerle AKP ve CHP arasındaki buzlar yıllar sonra sıcak temasla erimeye başladı. Ancak normalleşme süreci son dönemde biraz gerginleşti. Peki CHP kurmayları bu durum hakkında neler söylüyor?

aa-20240611-34839973-34839964-mhp-t-7qix.jpg

BAHÇELİ'NİN YÜZÜĞÜ MÜ NORMALLEŞMEYİ BALTALADI? 

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın aktardığına göre ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikinci görüşme sonrası taktığı “Bana Allah yeter” yazılı yüzüğüyle ve yaptığı “AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi MHP’nin samimi dileği ve temennisidir” açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti. MHP’den görüşme ve Sinan Ateş cinayetiyle ilgili gelen tepkilerden sonra “AKP ve MHP arasında gerilim mi var” sorusunun tartışılması üzerine AKP’den peş peşe “Cumhur İttifakı” vurgulu açıklamalar yapıldı.

ekran-goruntusu-2024-06-19-091637.png

Erdoğan, “Herhalde iadei ziyaretimizi hazmedemeyenler oldu. Muhalefet cenahında yıkıcı bir dil yerine artık olumlu, birleştiren bir tutumun hâkim olmasının vakti gelmiştir” diyerek muhalefeti hedef aldı. 

ekran-goruntusu-2024-06-19-091645.png

Gelişmeleri değerlendiren CHP kurmayları, Özel’in “Erdoğan’ın sözlerini üzerimize alınmıyoruz. Herhalde bunu yine kendi ittifak ortağına söylüyor” açıklamasına işaret etti. Partililer, “Kimse istiyor diye kavga edecek değiliz. Burada ittifak ortakları arasında bizim üzerimizden bir mesajlaşma var. Özellikle MHP’nin bu süreçten rahatsız olduğu görülüyor” dedi.

ekran-goruntusu-2024-06-19-091654.png

"NORMALLEŞME DEĞERLİ VE BİR ANDA VAZGEÇİLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL"

Normalleşme sürecini kendilerinin başlattığını vurgulayan partililer, “Biz birinci parti sorumluluğuyla hem müzakere hem de mücadele edeceğimizi söyledik. Bu nedenle daha önce bizimle konuşmasalar da iktidara bir el uzattık. Bizim için normalleşme değerli ve bir anda vazgeçilecek bir süreç değil” ifadelerini kullandı. 

ekran-goruntusu-2024-06-19-091648.png

"HALK BİR NEBZE OLSUN NEFES ALDIRACAK UYGULAMALAR İSTİYOR"

CHP kurmayları, “Biz normalleşme sürecini iktidarın yapması gereken ve milyonların beklediği uygulamalar için yapıyoruz. Halk bir nebze olsun nefes aldıracak uygulamalar istiyor. Ekonomik beklentiler var. İnsanlar artık adalet istiyor. Gezi tutuklularının evine dönmesi, Can Atalay’ın Meclis’teki görevine dönmesi için bu sürecin yürütülmesini önemli görüyoruz. Burada sorun MHP’nin rahatsızlığından gibi görünüyor” değerlendirmesini yaptı.