CHP meclise taşıdı: 'Öğrenciler ve okullar üzerinden tasarruf yapılamaz'

CHP meclise taşıdı: 'Öğrenciler ve okullar üzerinden tasarruf yapılamaz'

Kaş İlçesinde sınıf/şube birleştirmelerine dair velilerin şikayetlerini TBMM’ye taşıyan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek soru önergesi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “kalabalık sınıflara son verileceği, norm fazlası öğretmen olmayacağı” açıklamaları hafızalarda yerini korurken Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen ilgili resmi yazıda kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, kamu zararının önlenmesi amacı ile 1’inci ve 5’inci sınıfların öğrenci mevcutlarının en az 30 öğrenci olarak belirlenmesini talep edilmiştir, bu yazı ile Kaş ilçesinde birçok sınıf/şube birleştirilmesinin önü açılmıştır ancak ilgili yazıya rağmen bile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu kararı 1 ve 5’inci sınıflar dışında diğer sınıflara uygulamış öğrenci ve velileri mağdur etmiştir.
 

Bakan Selçuk’un Kaş’ta yaşananlardan haberi var mıdır?
Birleştirilmiş ve mevcudu artan kalabalık sınıf/şubelerde eğitim görecek öğrencilerin durumu Milli Eğitim Bakanı’nın ilk gündemi olmalıdır.
Birleştirilen sınıflar nedeniyle birçok öğrenci öğretmeninden ayrılacaktır. Çocukların yaşayacağı duygusal çöküntü ve travmaları göz önünde bulundurmadan, okulların açıldığı bugünlerde yapılan uygulama eğitimde plansızlığın bir kanıtıdır. Kapanan sınıflar nedeniyle norm fazlası olacak öğretmenlerin durumunun ne olacağı belirsizliğini korumaktadır.

Öğrenci velilerinin Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürüne durumu aktarmalarına rağmen, İlçe Milli Eğitim Müdürünün duruma tepkisiz kaldığı, gelen üst yazıda belirtilen sınıflar yerine ara sınıflarda bu kararı uyguladığı iddiası da, hali hazırda yanlış olan bir uygulamanın, müdürün inisiyatifi ile daha da yanlış hale getirilerek uygulanmasıdır. Velilerin yaşanan bu durum karşısında eylem yapması ise durumun ciddiyetini göstermektedir. Velilerin haklı talepleri görmezden gelinemez.

Ülkede israfın kanıtları her gün sergilenmektedir, tüm bu israf kalemleri halkın gözü önündeyken, eğitimde tasarruf adı ile sınıf/şube birleştirerek öğrencilerin kalabalık sınıflara razı edilmesi kabul edilemez. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı bir tasarruf tedbiri alacaksa buna makam araçları ile başlamalıdır, öğrenciler ve okullar üzerinden tasarruf yapılamaz.“