CHP - Saadet ittifakına tepki gösterenlere kitaplı yanıt

CHP - Saadet ittifakına tepki gösterenlere kitaplı yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcılığı, “Siyasiler arasında kan davası olmaz” isimli bir kitap yayımladı.

 24 Haziran seçimleri için İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile Millet İttifakı’nın kuran CHP’nin seçimlerden önce yayımladığı kitap dikkat çekti.

Kitapta 2011 yılında yapılan eski Başbakan ve CHP’nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit’in anma töreninde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yaptığı konuşma yer aldı.

“SİYASETİN DOSTLUK DİLİNİ ANIMSATTIĞINI, KAVGAYI DEĞİL, BARIŞI ANLATTIĞINI…”

Kitabın önsözünde ise şu ifadeler yer aldı:

“Elinizde tuttuğunuz bu kitapçık, Bülent Ecevit’in siyaset, mücadele ve onur dolu hayatına karşı cepheden, bir başka gözden bakıyor. Birazdan okuyacağınız satırlarda Süleyman Demirel’in, vefatından 5 yıl sonra, onun için ‘Birbirimizin değerini anlamakta geç kalmış olabiliriz ancak o ateş gibi bir liderdi’ diyerek, bir hakkı teslim ettiğine şahit olacaksınız.

Demirel’in Ecevit’i anarken; siyasetin dostluk dilini anımsattığını, kavgayı değil, barışı anlattığını okuyacaksınız.

Bu kitapçıkta, ‘Dünya kadar oldu sevgimiz! El ele büyütüp, el ele derdik. El ele derip insana verdik, verdikçe çoğalan sevgimizi’ diyen Ecevit’i, siyaset arenasındaki en büyük rakibi olan Süleyman Demirel’den dinleyeceksiniz.”

“TARİHE MAL OLMUŞ BAŞKA BİR DEVLET ADAMIMIZDAN DİNLEYECEĞİZ”

2011 yılında yapılan ve kitaba konu olan Ecevit’i anma töreninin açılış konuşmasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapmıştı.

Kitapta da yer alan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında şu ifadeler yer almıştı:

“Sevgili Genel Başkanımız Bülent Ecevit’i anmak üzere toplandık. Ne mutlu ki bu toplantıyı arkasından bizler için sadece gururla göğsümüzü kabartacak onurlu bir hayatı ve ulusu için pek çok hizmeti anı olarak bırakan büyük bir devlet ve siyaset adamının ardından yapıyoruz.

Tarihe mal olmuş büyük devlet adamını yine onun en büyük siyasi rakibinden ve tarihe mal olmuş başka bir devlet adamımızdan dinleyeceğiz.

Sayın Demirel tıpkı Sevgili Genel Başkanımız Bülent Ecevit gibi hayatının neredeyse büyük bir bölümünü demokrasi mücadelesine adamış bir liderdir. Aslında bu toplantı merhum Ecevit’in demokrasi idealinin ve yüksek hoşgörüsünün anlamlı bir fotoğrafıdır.

Ülkenin bugün getirildiği tahammülsüz ve demokrasi dışı politik, kültürel ortamı düşündüğümüzde bu fotoğrafın bazıları için uyarıcı ve eğitici olmasını isterim.”

Demirel ise konuşmasına Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek başlamıştı. Demirel “Bu davet bir olgunluk numunesidir. Bir uygarlık numunesidir” demişti.

“BİZ BİRBİRİMİZİN DEĞERİNİ ANLAMAKTA GECİKMİŞ OLABİLİRİZ”

Demirel, en büyük siyasi rakibi Ecevit’i anma programında şunları söylemişti:

“Merhum Ecevit bildiğiniz gibi benim Cumhurbaşkanı olarak tayin ettiğim son başbakanımdır. Ben 93 yılından sonra Cumhurbaşkanı seçildim. Türkiye şartlarında hükümetler kurulmasını, o günkü karışık dönemlerin aşılmasını sağladım.

2000 yılına geldiğimiz zaman benim görevim bitti. Ben hiç kimseden ricacı olmadım. Ama benden başta Sayın Ecevit olmak üzere parlamentodaki arkadaşlarım bir dönem daha Cumhurbaşkanlığı yapmamı rica ettiler. Biz birbirimizin değerini anlamakta gecikmiş olabiliriz. Ben ‘Sayın Ecevit’i son başbakan tayin ettim’ derken onların bana karşı bakışı da böyle idi. Bunun hatırlatılmasını isterim.”

“KAN DAVASI OLMAZ”

Demirel konuşmasının devamında ise “Siyasetçiler birbiri hakkında yanılabilir. Şu olur, bu olur ama bunlar kan davası şeklinde olmaz. Gelir geçer” demişti. (Kaynak: Odatv)