CHP'den HEDEP'in tek başına seçime girme kararıyla ilgili ilk açıklama

CHP'den HEDEP'in tek başına seçime girme kararıyla ilgili ilk açıklama

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, HEDEP'in yerel seçimlere 81 ilde girme kararıyla ilgili açıklama yaptı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclis (PM) toplantısı, Özgür Özel başkanlığında bir araya geldi. MYK ve PM toplantılarına dair basın açıklaması yapan CHP Sözcüsü Deniz Yücel, HEDEP'in yerel seçimde 81 ilde kendi başlarına boy gösterme kararına ilişkin konuştu.

MASADA YEREL SEÇİM VAR

Yücel, şunları kaydetti:

"Bugünkü PM toplantımızda 659 seçim çevresine esas olmak üzere 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak seçimlerde Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 10., Siyasi Partiler Kanunu’nun 37. ve Tüzüğümüzün 55. maddeleri uyarınca tüm seçim çevrelerinde ve tüm seçim türlerinde aday saptamaya kaynak olmak üzere seçim çevrelerinin özelliklerine göre ‘Örgüt Denetiminde Ön Seçim’, ‘Örgüt Denetiminde Basit Aday Yoklaması’ ve ‘Örgüt Denetiminde Genişletilmiş Aday Yoklaması’ adıyla eğilim yoklaması yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir. Diğer seçim çevrelerinde de önümüzdeki haftalarda bu seçim bölgeleri belirlenecek ve haftadan haftaya bunların kararlarını aldıkça kamuoyuyla paylaşacağız.”

CHP, HEDEP'İN KARARINI GÖRÜŞMEDİ

HEDEP’in MYK toplantısında 81 ilde kendi adayları ile seçime girme kararının sorulması üzerine Yücel, “Bu konu MYK gündemimizde yoktu. PM’de de görüşülmedi. Genel Başkanımız yarınki grup toplantısında gerekli cevabı verecek” şeklinde konuştu.