CHP'den yaklaşan seçimler öncesi kritik YSK açıklaması: "Seçim ve sandık güvenliğini kendi gücümüzle sağlayacağız"

CHP'den yaklaşan seçimler öncesi kritik YSK açıklaması: "Seçim ve sandık güvenliğini kendi gücümüzle sağlayacağız"

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, YSK üye seçimlerinde adayların tarikat mensubiyetleri ve Cumhur İttifakı'na yakınlığına göre desteklendiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunu yayımladı.

Seçim sürecine girilmesiyle birlikte, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üzerindeki tartışmalara değinen Toprak, Türkiye'den giden vatandaşların iltica başvurularında rekor kırdıklarını aktardı. 

CHP'li Toprak şunları söyledi:

"İKTİDAR, VATANDAŞLARIMIZI İNSAN KAÇAKÇILARININ ELİNE MAHKUM EDİYOR"

"Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere ilticada üçüncülüğe yükselen Türk vatandaşları, Meksika üzerinden ABD’ye kaçak girişlerde de rekora gidiyor. ABD Sınır Koruma Dairesi, 2022 yılında aralarında doktor, mühendis, akademisyen, yazılımcıların olduğu yaklaşık 25 bin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının sığınmacı olarak geldiğini açıkladı. 2020’den bu yana ABD’den sığınma talep edenler 31 bin 485 kişiye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İngiltere, Fransa, Almanya zorda Türkiye Elhamdülillah iyi durumda’ derken, dünyanın gözü önünde on binlerce yurttaşın yaşadığı insanlık dramını örtüyor. Onları özgür, güvenli, refah içinde ve insanca yaşama olanağından yoksun bırakarak, gerçek dramı görmezden geliyor. İnsanımıza ülkesinde özgür ve insanca yaşamayı çok gören iktidar, vatandaşlarımızı insan kaçakçılarının eline mahkum ediyor."

"YSK'DA PARTİSEL YAKINLIKLAR, TARİKAT-CEMAATLERİN GÜÇ MÜCADELESİ"

"Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) 24 Ocak’ta boşalan beş üyelik için Danıştay ve Yargıtay’da yapılan seçimlerde, Türkiye’nin en yüksek iki yargı kurumunda YSK üyeliği seçiminde yürütülen siyasi pazarlıklar, iktidar ittifakının kendi içinde yüksek yargıçların partisel yakınlıkları, tarikat-cemaatlerin güç mücadelesi çerçevesinde yaşananlar, ülkemiz ve demokrasimiz adına ve yüksek yargının getirildiği yer açısından kaygı verici."

"YSK'DAN DÜRÜST, ADİL, EŞİT BİR SEÇİM YÖNETECEĞİNE İNANMAMIZ İSTENİYOR"

"YSK üye seçimlerinde adayların İskenderpaşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Hak Yolcular vb. cemaat mensubiyetlerine, AKP-MHP yakınlığı ve siyasi çizgisine göre parti desteklenmesi ve bunların apaçık yazılıp çizilmesi, kimsenin bundan rahatsızlık duymayıp sessizlikle geçiştirilmesi ne adalet ne vicdani olarak kabul edilemez.

Böyle seçilmiş bir YSK’dan, dürüst, adil, tarafsız ve eşit bir seçim yöneteceğine inanmamız isteniyor. İnanmıyoruz. Seçim ve sandık güvenliğini kendi gücümüzle sağlayacağız. Sandıkları ve oyları patlatarak tüm hukuksuzlukları, adaletsizlikleri, planları ve oyunları bozacağız."