CHP'li Ali Mahir Başarır: "Konjonktürel fırıldaksınız!"

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İktidar ve yandaşlarının kendi çıkarları doğrultusunda darbeyi siyasi bir araç olarak kullanmasını sert sözlerle eleştirdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İktidar ve yandaşlarının kendi çıkarları doğrultusunda darbeyi siyasi bir araç olarak kullanmasını sert sözlerle eleştirdi.

 

Tek Bir İmzayla Olay Buralara Kadar Geldi

 

İlk imzacılarından biri olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden, Anayasaya aykırı bir şekilde, 21 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararıyla, yani tek bir imzayla çekilme kararının olayı Montrö’den çekilmeye kadar getirdiğini belirten CHP’li Başarır, “TBMM Başkanlığı gibi önemli bir görevi yürüten Mustafa Şentop, ‘İstanbul Sözleşmesi’nde olduğu gibi Cumhurbaşkanı eğer isterse tek bir imzayla Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden, İnsan Hakları Sözleşmesi’nden ülkemizi ayırabilir mi? anlamındaki bir soruya, ‘Teknik olarak yapabilir’ demiştir. Bunun üzerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının askeri alanda başarılarını diplomatik alanda güçlendirdiği Lozan ve Montrö sözleşmelerinden de tek bir imzayla çıkılabilir mi tartışmaları ve endişeleri ülke gündemine oturmuştur” dedi.

Algı Operasyonu AKP’nin Bir Yönetim Biçimi Haline Gelmiştir

Bunun üzerine boğazları bilen, anlaşmaların tarihi boyutunu bilen amirallerin, Anayasanın 26. Maddesine göre düşüncelerini açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında, içeriğinde herhangi bir darbe iması olmayan tavsiye ve temenni niteliğinde bir bildiri yayınladıklarını ifade eden CHP’li Başarır, “Bu bildiriden sonra AKP iktidarının yönetim biçimi haline gelen algı operasyonu devreye girmiş ve en alt kademeden en üst kademeye kadar emekli amirallere saldırı ve linç girişimi başlatılmıştır.
Hatırlayacağınız üzere, bir televizyon programında, Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satılmasını eleştirdiğim çok açık ortadayken, sözlerimin önü ve arkası kesilerek, seçilmiş bir milletvekili olarak beni linç etmeye kalkışmışlardır. Bu linç girişimi, bazı oda başkanlarından AKP’li milletvekillerine, Genelkurmay Başkanından Milli Savunma Bakanına ve en sonunda da AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar devam etmiştir. Bu süreçte beni Şanlı Ordumuza karşıymış gibi göstermek isteyenler, bugün hayatlarını milletine ve vatanına adamış, emek vermiş amirallere saldırıya geçmişlerdir. Buradan da bu iktidarın asıl amaçlarının darbeyi bir siyaset aracı, ülkenin kötü gidişatının üzerini kapatma aracı olarak kullandıkları net olarak anlaşılmaktadır” sözlerine yer verdi.

 

ed.png

 

İktidarı Eleştirenlere Kolayca Darbeci Yaftası Yapıştırılmaktadır

 

CHP’li Başarır sözlerine şöyle son verdi: “Hatta, dün bir televizyon programında, AKP MKYK’sında yer alan bir kişiyle bir yandaş gazeteci, içerisinde temenni ve tavsiye olan bir yazıyı gündeme getiren amirallerin yarı çıplak bir vaziyette topluma ifşa edilmeleri ve yere serilmeleri gerektiğini ifade ederek ordumuza pervasızca hakaret edecek kadar ileriye gitmişlerdir. Bu davranış, utanmazlığın, konjonktürel fırıldaklığın bir göstergesidir.


Bu kadar hayasızca ileriye gitmelerinin arkasında; AKP iktidarının hak hukuk tanımayan, kendi emelleri için her türlü eylem ve söylemi mubah sayan, iktidarı eleştirenlere karşı da kolayca darbeci yaftası yapıştıran bir anlayış yatmaktadır.”