CHP'li Ali Mahir Başarır'dan Meclis'te kritik açıklama: Adnan Tanrıverdi bu ülkenin gölge Milli Savunma Bakanı mı?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM Genel Kurulu’nda SADAT ve Benzeri Yapılar üzerine konuşma yaptı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM Genel Kurulu’nda SADAT ve Benzeri Yapılar üzerine konuşma yaptı.

ÇOCUKLARIN KADERİNİ NE OLDUĞU BELİRSİZ BU YAPILARA TESLİM EDİYORSUNUZ!

Bir hukuk devletinde SADAT, TÜGVA, FETÖ gibi daha bilmediğimiz paralel yapıların olmasının kendilerini gerçekten üzdüğünü belirten CHP’li Başarır, “Bir hukuk devletinde vatandaşlar nasıl ki yasaya uyuyorsa devlet de aynı şekilde anayasaya, kanuna, içtüzüğe ve yönetmeliklere uymalıdır.
Bakın SADAT diye bir örgüt çıkmış. Kim bu SADAT? Ordudan atılan subayların kurmuş olduğu bir örgüt. Diyor ki bu örgüt, askeri öğrencilerin mülakatına ben girdim, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapısını biz değiştirdik diyor ve şu ana kadar bir tek savcı çıkıp sen kimsin, anayasada ve kanunlarda senin tanımın nedir diyemedi. AKP’den bir arkadaşımız çıkıp bu adam kimdir demedi. Eğer ki ordumuza albay, general yüzbaşı binbaşı olacak öğrencileri SADAT seçiyorsa vay halimize. Böyle bir şey olabilir mi? Bakın analar, babalar çocuklarını doğurup, okutup, büyütüp size teslim ediyor ama TÜGVA, SADAT elesin diye teslim etmiyor, hâkim olsun, savcı olsun, asker olsun diye teslim ediyor. Siz ne yapıyorsunuz, bu çocukların kaderini ne olduğu belirsiz bu yapılara teslim ediyorsunuz” dedi. 

MECLİSİN BOMBALANMASI MI GEREKİYOR?

SADAT ve TÜGVA’nın, Cumhurbaşkanının tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan söyleminin neresinde olduğunu soran CHP’li Başarır, “Utanç duyuyorum. Bunların tehlikesinin, bunların yanlışlarının anlaşılması için bu Meclisin bombalanması mı gerekiyor? 3 bin tane hâkimin terörist sıfatıyla yargılanması mı gerekiyor? Tabi ki herkes soruyor; neden bu durumdayız? Bu ülkenin Milli Savunma Bakanı, bir dakika sen orduyu nasıl şekillendiriyorsun demiyor. Akıllara şu geliyor: Adnan Tanrıverdi gölge Milli Savunma Bakanı mı? Paralel savunma bakanı mı? Bu ülkenin Milli Savunma Bakanı bu olanlardan utanç duymuyor mu? Hukuk devletinden bahsediyoruz, hukuk! Adam çıkmış, ben asker seçiyorum, askeri öğrencileri ben alıyorum diyor. Çıt yok!” sözlerini dile getirdi.

BU ÜLKEDE SINAVLARDA BİRİNCİ OLANLAR MÜLAKATLARDA SONUNCU OLUYOR

CHP’li Başarır konuşmasına şu sözlerle son verdi: “Bu ülkenin çocuklarına gençlerine güvenin, bu ülkeyi onlara teslim edin. Ne olduğu belli olmayan yapılara bu güzel ülkeyi teslim etmeyin. SADAT karanlık bir örgüttür. Araştırılması gerekiyor. Maalesef yargı artık soruşturma açacak halde değil, ancak sarayın sözlerini iddianameye çeviriyor. 
Eğer bugün bu Mecliste bir komisyon kurulup SADAT’ı, TÜGVA’yı buna benzer paralel yapıları araştırmazsak 5 yıl sonra aynı şeyleri konuşuyor olacağız. FETÖ’ye bu devleti siz teslim ettiniz.

Bakın, Cumhurbaşkanı’nın vermiş olduğu makam arabasının arkasında Ergenekon İddianamesi hazırlanıyor. Aynı şey SADAT’ta da oluyor, TÜGVA’da da oluyor. Bu kirli ilişkileri ayıklayalım. Bunlardan sorumlusunuz. Her elenen o çocuklardan, onların geleceğinden sorumlusunuz. Son olarak şunu söylüyorum, bu ülkede sınavlarda birinci olanlar mülakatlarda sonuncu oluyor. Burada çocukların vebali var sizin üzerinizde. Her gencin vebali var sizin üzerinizde. Buna son verelim. Türkiye Cumhuriyeti gerçek anlamda hukukla yönetilsin, paralel yapılarla değil!”