CHP'li Ayhan Barut: "Zarar tespit edin, çiftçiye yardım elini uzatın"

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, dolu mağduru karpuz üreticilerine yardım edilmesini istedi.

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, dolu afeti nedeniyle büyük zarar gören, 3 bin dönüm alanda karpuz eken çiftçilere 'geçmiş olsun' dileklerini iletti, devletin mağdur üreticilere yardım elini uzatmasını istedi. Türkiye'nin en erken karpuz hasadının yapıldığı bölgedeki zararın boyutlarının büyüklüğüne dikkat çeken Barut, zararın karşılanıp üreticilere destek verilmesi için iktidara seslendi. 

3 BİN DÖNÜM ALANDA BÜYÜK ZARAR

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana'nın Karataş Ovasındaki Tuzla bölgesinde 1 Nisan'da etkili olan dolu yağışının mağdur ettiği karpuz üreticileriyle buluştu. CHP Karataş İlçe Örgütü Yönetim Kurulu Üyeleri'nin de eşlik ettiği Ayhan Barut, zarar gören ekili alanlarda incelemelerde bulunup çiftçilerden bilgi aldı. Çiftçilere 'Geçmiş olsun' dileklerini ileten Barut, Türkiye'nin en erken karpuz hasadının yapıldığı bölgede yaklaşık 3 bin dönüm alanda dolu nedeniyle büyük zarar oluştuğunu belirterek Tarım ve Orman Bakanlığı'nı göreve çağırdı. 

"ZARAR TELAFİ EDİLSİN"

Dolu afeti nedeniyle çiftçilerin büyük mağduriyet yaşadığını, karpuz üreticilerinin zararlarının karşılanmasını beklediklerini dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Dolu karpuz ekili tarlalarımızı vurdu. Burası Türkiye'nin en erken karpuz hasadının yapıldığı yer. Erken olmasının yanı sıra çok kaliteli karpuz yetiştiren çiftçilerimiz dolu nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşıyor. Karpuz üretimi oldukça maliyetli. Dönümde üretim maliyeti 6-7 bin lirayı buluyor. Burası karpuzuyla ünlü ama hasada ramak kala dolu büyük üzüntüye neden oldu. Yüksek maliyetlerin, salgının mağdur ettiği üreticimiz şimdi de dolu afeti nedeniyle zarar etti. Üreticilerimiz Mayıs ayında hasat beklerken şimdi yaşadığı zarar nedeniyle destek bekliyor. Devletin şefkatli eli çiftçiye uzatılsın. Bir an önce çiftçinin zararı tespit edilip yaraları sarılsın. TARSİM yapılan ve yapılmayan bölgede herkese sahip çıkılsın. Tarım ve Orman Bakanı harekete geçsin, çiftçinin zararı tespit edilip hakları teslim edilsin. Zarar telafi edilmeli, çiftçiye destek sağlanmalıdır."

MAĞDUR ÜRETİCİLER DE YARDIM İSTEDİ

Karataş İlçesi'ne bağlı İnneplihöyüğü Köyü'nde 500 dönüm alanda karpuz eken ve dolu nedeniyle büyük zarar gören çiftçi Erhan Kurman, "Ocak ayında ektiğimiz karpuzu 1 Nisan'da dolu vurdu. Yaklaşık 3 bin dönüm ekili alan zarar gördü. Devletimiz gelip çiftçilerin hasarını görüp yardımcı olmalıdır. Hasarlarımızı TARSİM acilen karşılasın. Yerine birinci ürün olarak yer fıstığı ekip zararımızın bir kısmını kurtarmaya çalışacağız. Karpuzun dönümde üretim maliyeti en az 6-7 bin lira. Toplamda 3 bin dönm alan zarar gördü. Yani zararın boyutu ortada. Biz destek bekliyoruz" dedi. 50 dönüm alanda karpuz eken ve dolu nedeniyle mağdur olan Kenan Aktaş da, "Karpuzumuzu dolu vurdu. TARSİM Sigortası yaptırmıştık. Gelip tespit yaptılar ama hala bir sonuç yok. Biz zararımızın karşılanmasını bekliyoruz, yardım istiyoruz" diye konuştu.