CHP'li belediyede atık toplayıcılar artık güvencede!

CHP'li belediyede atık toplayıcılar artık güvencede!

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nde sokak toplayıcıları kooperatif üyesi yapıldığı öğrenildi. Kooperatif ile belediye arasında gerçekleşen protokol imzalanması ile sokakta atık toplayan vatandaşlar insani çalışma koşullarına kavuştuğu öğrenildi.

Eskişehir-Tepebaşı Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Ataç, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi, sokak toplayıcılarını kooperatif üyesi yaptığı öğrenildi. Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'ün haberine göre; Belediye ile kooperatif adına imzalanan protokolle kooperatif bünyesindeki toplayıcılar daha iyi çalışma koşullarına kavuştu. Daha önce zabıta ya da polisten kaçan toplayıcılar, şimdi gönül rahatlığı ile çalışıyor.


 
Başkan Ataç'ın teşvikiyle kurulan Tepebaşı Geri Dönüştürülebilir Atık Toplayıcıları Sosyal İşletme Kooperatifi'nde 41 sokak toplayıcısı hem ekmek paralarını kazanıyor hem de geri dönüşüme katkı sağlamaya devam ediyor. Kooperatif üyelerinin 15'i Afgan, Iraklı ve Ürdünlü'lerden oluşuyor. Belediye Başkanı Ahmet Ataç “Bu konu Türkiye'nin kanayan bir yarasıydı. Aslında yaptıkları iş, Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor. Burada insan sağlığını ve onların geleceğinin de düşünülmesi gerekiyor, bunu başardık” dedi.