CHP'li Emre'den Çavuşoğlu'na: Gereğini yapmayı düşünüyor musunuz?

CHP'li Emre'den Çavuşoğlu'na: Gereğini yapmayı düşünüyor musunuz?

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Türkiye'nin gündemine oturan kripto para vurgununa yönelik olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun cevaplaması için Meclis'e soru önergesi sundu.

Kripto para dünyası bir dolandırıcılık hikayesi ile sarsılıyor. Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu (borsası) Thodex'in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi.

Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) dün akşam saat 18.00'de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıktığı iddia edildi.


CHP'li Yunus Emre

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Türkiye'nin gündemine oturan kripto para vurgunu ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi.

CHP'li Emre'nin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Medyadan edinilen haberlerde, son dönemlerin popüler yatırım araçlarından olan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü “kripto para platformu” Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in, siteyi kapatıp yurt dışına çıktığı, milyarlarca dolar paranın sahibi yüzbinlerce vatandaşın dolandırıldığı iddialar arasında yer alıyor. Yatırımcıların 2 ila 10 milyar dolar arasında parasının buharlaştığı iddia ediliyor.

Aylık 8-13 milyar dolar arasında işlem hacmine sahip olduğu ve Türkiye’nin en büyük 3’üncü kripto para platformu olduğu iddia edilen bir sistemin; finans ve yasal mevzuatları istismar ederek bu kadar vatandaşı, milyar dolarlarla ifade edilen miktarda zarara uğratması akla, kamu otoritesi boşluğunu ya da siyasi nüfuz ilişkileri kuşkularını getirmektedir.

Bu bağlamda;

- Basında geçen ve kamuoyu gündeminde yer alkan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddiaları doğru mudur?  Olayda mağdur edilen kişi sayısı ve bunlara ait gerçek miktar ne kadarıdır?
- Kripto para borsası Thodex ne zaman, kim tarafından ve hangi faaliyet adı ile kurulmuştur?
- Adı geçen kuruluşun kripto para platformu dışında herhangi bir ticari faaliyeti var mıdır?
- Söz konusu şirket hangi vergi türüne tabidir ve son beş yılda devlete ödediği vergi miktarı ne kadardır?
- Vatandaşları dolandırdığı iddia edilen kuruluşun BDDK denetimine tabi midir? Hangi denetime tabidir ve en son hangi kuruluş tarafından ve ne zaman denetlenmiştir?
- Vatandaşları dolandırıldığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer AKP üyeliği ya da Bakan ya da herhangi bir siyasi ile akrabalığı var mıdır?
- Thodex’in adlı şirketin kripto para platformu için belge/lisans/sertifika ya da yetki belgesi var mıdır? Hangi kurum ya da kuruluş tarafından ne zaman verilmiştir?
- Adı geçen kişi ile ilgili olarak adli ve idari yapılan / yapılacak olan işlemler nelerdir?
- Dolandırılarak mağdur edilen yüzbinlerce vatandaşın zararlarının telafisi için neler yapılacaktır?
- Bu gibi dolandırıcılıkların olmasını önlemek ve bu gibi kişi ve organizasyonları caydırmak amacıyla neler yapılacaktır?

CHP'li Emre'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle:

Bazı medya organlarında da Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kapattığı sosyal medya hesaplarında Dışişleri Bakanı ile baş başa görüştüğü fotoğrafları olduğu iddia ediliyor. Yüzbinlerce vatandaşın milyarlarca dolar parasını dolandırdığı iddia edilen bir kişi ile Bakanlığınızın adının anılması konuya açıklık getirmenizi zorunlu kılıyor.

Bu bağlamda;

- Kripto paralara ilişkin büyük vurgun yaptığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’i tanıyor musunuz? Herhangi bir yakınlığınız var mı? En son nerede ve ne zaman görüştünüz?
- Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kapattığı sosyal medya hesaplarında Dışişleri Bakanı ile baş başa görüştüğü fotoğrafları doğru mudur? Fotoğraf nerede ve ne zaman çekilmiştir?
- İddialara ilişkin bir açıklama yapmayı ya da iddialar doğru ise gereğini yapmayı düşünüyor musunuz?
- Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer hangi tür pasaportu vardır? Pasaportu ne zaman almıştır?
- Adı geçen kişinin son beş yılda gittiği ülkeler hangileridir ve kaç kere gitmiştir?