CHP'li Engin Altay, bağış yayını üzerinden Erdoğan'a çıkıştı: "Dünya lideriyim diye caka satacağına..."

CHP'li Engin Altay, bağış yayını üzerinden Erdoğan'a çıkıştı: "Dünya lideriyim diye caka satacağına..."

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ortak yayında düzenlenen bağış kampanyası ile ilgili konuştu.

Kahramanmaraş depreminin ardından depremzedeler için ortak yayında bağış kampanyası düzenlenmesi ve havada uçuşan para miktarları ile ilgili konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay şunları söyledi:

"MİLET SENİN KIZILAY'INA AFAD'INA GÜVENMEYİP AHBAP'A YARDIM EDİYORSA SEN BU ADAMI NİYE HEDEF GÖSTERİYORSUN"

"Saray ve cumhur ne yapıyor, bazı STK’ları hedef gösteriyor. AHBAP gibi. Millet senin Kızılay’ına, AFAD’ına güvenmeyip AHBAP’a yardım ediyorsa sen bu adamı niye hedef gösteriyorsun? Dün akşam AFAD ve Kızılay merkezli büyük bir bağış kampanyasını hep birlikte izledik. Öncelikle ortak yayına katılan tüm televizyonların sorumlularına teşekkür ediyorum. Burada görev yapan birbirinden şöhretli sanatçılara, sporculara, medya mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Eksik olmasınlar. Kumbarasını açıp 120 TL’sini yollayan 6 yaşındaki evladımıza da Umre ve Hac parasını veren teyzemize de çok teşekkür ediyorum. Araba almak için biriktirdiği 600 bin TL’yi veren kardeşimize de çok teşekkür ediyorum. Velhasıl aziz milletimize çok teşekkür ediyorum."

"MERKEZ BANKASI NİSAN'DA HAZİNEYE AKTARACAĞI KARI BAĞIŞ OLARAK BURAYA GÖSTERDİ"

"Gönül isterdi ki dün akşamki kampanyada sivil katkı daha fazla olsaydı. Hepiniz izlediniz Merkez Bankası 30 milyar, Ziraat Bankası şu kadar, Halkbank bu kadar, Vakıfbank bu kadar… Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Ey Merkez Bankası Nisan ayında genel kurulunu yapacaksın, usul öyle ve karını Hazine’ye aktaracaksın. Merkez Bankası Nisan ayında Hazine’ye aktaracağı karı bağış olarak buraya gösterdi. Devlet bu cebinden aldı, gösterdi bu cebine koydu ve bunu canlı yayında yaptınız ayıptır. Bunlar zaten olacak oradaki genel müdürün parası değil. ‘Bir milyon vereceğim, bir geçmiş olsun diyeyim’ diyor, ‘Yok Merkez Bankası başkanını bağlayacağız.’ ‘20 milyon vereceğim ama millete bir geçmiş olsun dileyim’ diyor. Yok. Böyle şey olur mu?"

"MERKEZ BANKASI BAŞKANI SEN CAKA SATACAĞINA, ENFLASYONU DÜŞÜRSENE"

"Merkez Bankası Başkanı (Şahap Kavcıoğlu) sana kanunla verilmiş bir görev var. Enflasyonu düşürme görevi var. Sen böyle caka satacağına, Hazine’ye 2 ay sonra aktaracağın parayı bağış olarak AFAD’a, Kızılay’a aktaracağına enflasyonu düşürsene. Hep söylüyorum, AK Parti’nin fıtratında milletin haliyle ve aklıyla alay etmek gibi bir özensizlik var. Dün akşam 5’li çetenin bonkörlüğünü de gözlerimiz yaşararak izledik. Adam işi garantiye almış Resmî Gazete’de 3 milyar muafiyet. Dün akşamki bonkör 5’li çetelerden birine 3 milyar muafiyet. Muafiyeti önden almış sonra televizyonda onu depreme bağışlamış. Oh ne ala, bende bağışlarım öyle."

"BAĞIŞLARIN AKIBETİ ÖNEMLİDİR, KIZILAY KENDİNE YAPILAN BİR BAĞIŞI TÜRGEV'E AKTARDI"

"Bu bağışların akıbeti önemlidir. Geçmişten bir güvensizlik var. Kızılay kendine yapılan bir bağışı TÜRGEV’e aktardı. AFAD’ın koordinasyonsuzluğu, beceriksizliği orta yerde. Bunun için bu bağışların sevkinin sarfının çok şeffaf olması lazım. 6 yaşında kumbarasını açıp 120 lira gönderen çocuğun parasının amacına ulaştığını denetlemek Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Sayıştay’ın namus borcudur. Çocuk kumbarayı açmış, 120 lira çıkmış, onu göndermiş. Adam Umre’ye gidecek, kadın hacca gidecek oraya ayırdığı parayı göndermiş. Bu paranın çar çur edilmemesi için, edilmez inşallah bizde üstümüze düşeni yapacağız."

"BU NE KEPAZELİK"

"AFAD ve Kızılay resmi internet sitelerinde şeffaf bir şekilde bu sarfları göstermelidir. Hepimiz görmeliyiz. Sayın Erdoğan şu lafı niye deme gereği duydu anlamadım: ‘Her kuruş depremzedeler için kullanılacaktır.’ Biz başka bir şey için mi verdik bu paraları? Bunu deme gereği duymak şudur; ‘AFAD’a ve Kızılay’a olan güvensizliği biliyorum ama merak etmeyin biz her kuruşu depremzede için kullanacağız’ demektir. Bir ayıpta şudur: Bafra Kaymakamlığı dağıtım yerlerine bir yazı yazmış. Tam olarak şöyle: ‘Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilimizi de etkileyen deprem nedeniyle afetzede vatandaşlarımız için açılan AFAD hesaplarına yapılan nakdi yardım dekontlarının liste halinde kaymakamlığımıza gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim.’ Ağır bir şey söyleyecektim ayıp olur. Bu ne ya? Ey Bafra Kaymakamı sana ne milletin nereye ne bağışladığından. Adı üstünde bağış, gönüllülük esası vardır. Öbür türlü olsa Tayyip Bey bir emir verirdi her memur maaşının yarısını keserdiniz zaten. Bu ne kepazelik? Bu ne özensizlik, izansızlık, saygısızlık? Ne yapacaksın milletin nereye ne kadar bağış verdiğini? Bunu da milletin takdirine sunuyorum. Ak Parti’nin ve bürokratlarının meseleye nasıl baktıklarının tipik bir örneği."

"BECERİKSİZLİK İDDİAMIZI KABUL EDİYOR"

"Erdoğan, ‘ilk günlerdeki eksiklik ve aksaklıklar kısa sürede önemli ölçüde giderildi…’ Ha bu şu işte; muhalefetin ilk üç gün ‘devlet yok’ iddiasının kanıtıdır bu. Bizim ilk üç gündeki beceriksizlik iddiamızı kabul ediyor. Çavuşoğlu ne diyor, ‘Elbette her şey mükemmel değil, ilk başta koordinasyonda eksik olabilir. Ama kısa süre içerisinde sistem oturdu…’ Oturmadı sayın Çavuşoğlu. Köyler kokuyor. Çavuşoğlu da diyor ki ‘sistem oturdu.’ Oturmaz olsun böyle oturacaksa bu sistem. Millet betonun üstünde kartonda yatıyorsa ve sen buna ‘Sistem oturdu’ diyorsan olmaz olsun böyle sistem. Ömer Çelik, ‘Tabi ki ulaşılamayan yerler, sıkıntılar, aksaklıklar söz konusu olmuştur.’ Olmamalı kardeşim. Ulaşılamayan yer olmamalıdır. Halil Rıfat Paşa’nın meşhur bir sözü vardır; ‘Gidemediğin yer senin değildir.’ Dünya lideriyim diye caka satacağına Maraş’ın, Hatay’ın köylerindeki yaşanan drama, devleti oraya yollayarak çözüm bulacaksın."