CHP'li Engin Altay'dan flaş açıklama... "128 milyar dolar nerede diyen muhaliflere vinçle saldırıyor"

CHP'li Engin Altay'dan flaş açıklama... "128 milyar dolar nerede diyen muhaliflere vinçle saldırıyor"

Engin Altay, "128 milyar dolar nerede diyen muhaliflere vinçle saldırıyor. Her şey yasak. Lafa geldi mi demokrasi kahramanlığı yapıyorlar." dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Engin Altay, CHP'nin Merkez Bankası'nın 128 milyar dolar rezervinin sorulduğu "128 milyar dolar nerede?" afişlerine polis tarafından müdahale edilmesine tepki gösterdi. 

Engin Altay'ın açıklaması şöyle:

27 öğretmenimiz covidden öldü Erdoğan. Öğretmenlerimiz yoğun bakımda ölümle pençeleşiyor. Gidin aşı, test , aşı kuyruğu göreceksiniz. 

Saray'da her gün iki defa aşı ve test.

128 milyar dolar nerede diyen muhaliflere vinçle saldırıyor. Her şey yasak. Lafa geldi mi demokrasi kahramanlığı yapıyorlar.

Yarın usülsüz işlemlerin hesabını vereceklerini hatırlasınlar. Devleti 1 yıl sonra Erdoğan yönetiyor olmayacak. 1 yılda bir seçim olacak inşallah devlet el değiştirecek. 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki (TCMB) döviz rezerviyle ilgili hazırlanan '128 milyar dolar nerede?' yazılı pankartlar, CHP'nin il ve ilçe başkanlıklarından indirilirken CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'dan bir hamle geldi.

Tanal, söz konusu pankartı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) odasının penceresine astı.

CHP'li Tanal, konuyla ilgili şunları söyledi:

Ben milletvekiliyim ve soru sorma hakkım var. Bu 128 milyar dolar ne zaman bozuldu, hangi kurdan bozuldu, koronavirüs nedeniyle emekliye mi para dağıtıldı, sağlık için mi harcandı, esnafa yardım amacıyla mı verildi, nereye harcandı bunu kamuoyu adına biz soruyoruz. 

Tam benim karşımda Maliye ve Hazine Bakanlığı var. Bakanlık bütçeleri ve gelir ve gider tablosunu çok iyi bilir. Dün 17 sefer dile getirdim soruma cevap alamadım. 

Yürütme organına benim bu hesabı sorma hakkım var. Maalesef bu sorularımıza cevap veremiyorlar. 128 milyar dolarla ne yapıldı, bu parayla ne yapıldı. Allah rızası için bir tabloyla açıklasınlar. 

Maliye ve Hazine Bakanı bize lütfen açıklama yapsın; "128 milyar dolar nerede?"

Bunun içerisinde hakaret yok. Burada manevi unsur anlamında hiçbir şey yok. Bu 128 milyar dolar vatandaşın parası. Halkın adına bu hesabı sormak zorundayız. Bunu açıklamak zorundadırlar. 
 

Ayrıntılar birazdan...