CHP'li İlgezdi isyan etti:  "Hasta mahkumlar ile sağlıklı mahkumlar bir arada tutuluyor"

CHP'li İlgezdi isyan etti: "Hasta mahkumlar ile sağlıklı mahkumlar bir arada tutuluyor"

Açık cezaevlerinde koronavirüs izinleri gerekçesiyle mahkûm sayısının azalması nedeniyle mevcut mahkûmların günde 16-17 saat çalıştırıldığı; hasta mahkûmlar ile sağlıklı mahkûmların bir arada tutulduğu ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, mahkûm ve yakınlarından çok sayıda telefon aldığını belirterek “Bu resmen angaryadır. Derhal bu uygulamadan vazgeçilmelidir” ifadesinde bulundu. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, İlgezdi, Maltepe Açık Cezaevi’nde Covid-19 pozitif mahkûmlar ile sağlıklı mahkûmların aynı yerde tutulduklarını belirterek şunları söyledi:

“Yaklaşık bin mahkûmun 150 kadarı Covid-19 pozitif ve buna rağmen tüm mahkûmlar bir arada. Mahkûmların hastalar ile ayrı yerde kalma talepleri cezaevi yönetimi ve gardiyanlarca kabul edilmiyor. Hatta bazı mahkûmlara gardiyanların ‘grip gibi bu hastalık geçer’ dediği iddiaları gündeme geliyor.”

İlgezdi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplamasını istediği soru önergesiyle de konuyu TBMM gündemine de taşımış oldu.