CHP'li Murat Emir açıkladı: AKP kongrelerinde kamu kaynakları kullanılarak koronavirüs testi mi yapılıyor?

CHP'li Murat Emir açıkladı: AKP kongrelerinde kamu kaynakları kullanılarak koronavirüs testi mi yapılıyor?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs döneminde devam etmekte olan AK Parti’nin il kongreleri öncesinde katılımcılara kamu kaynakları kullanılarak koronavirüs testi yapıldığını belirtti.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs döneminde devam etmekte olan AK Parti’nin il kongreleri öncesinde katılımcılara kamu kaynakları kullanılarak koronavirüs testi yapıldığını belirtti.

AKP il kongrelerine katılanlara belirti aranmaksızın COVID testi yapıldığını ifade eden CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Ankara'daki kongre öncesinde yüzlerce kişinin testi Cumhurbaşkanlığında yapıldı. İki gün önce de İzmir kongresinin testi için Pazar günü kamu hastaneleri seferber edildi. Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP kongresi olunca ne kriter dinliyor ne de algoritma" dedi. Emir, Bakan Koca'ya, "Test kriterleri arasına 'AKP üyeliği mi eklendi?" sorusunu  sordu.

AKP'nin Türkiye genelinde düzenlediği il kongreleri için kamu hastanelerinin seferber edildiğini ve kongre katılımcılarına algoritma dışı koronavirüs testi yapıldığını belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sunan Emir, şunları aktardı:

"Sağlık Bakanlığının Temaslı Algoritmasına ve vaka sorgulama kılavuzuna göre hastanelere başvuran kişilerin ücretsiz test yaptırabilmesi için birkaç belirtiyi birden bir arada taşıması gerekiyor. Semptomu olmayan vatandaşlar ise özel sağlık kuruluşlarında 250 TL ücret ödeyerek test yaptırabiliyor. Fakat bir süredir il il gezen Cumhurbaşkanı’nın düzenlediği AKP kongrelerine davet edilenlere, hiçbir kriter ve semptom aranmaksızın ücretsiz PCR testi yapılıyor.


Birçok ilde bu testler kamu hastanelerinde yapılırken Ankara’daki kongre için Cumhurbaşkanlığı kullanıldı. 17 Şubat’taki Ankara Kongresi’ne davet edilenler PCR testi için 16 Şubat günü Cumhurbaşkanlığına çağrıldı ve yüzlerce katılımcının PCR testleri algoritmadaki kriterlere bakılmaksınız ücretsiz bir şekilde yapıldı. Yine aynı şekilde iki gün önce İzmir’deki kongre için de aynı yöntem izlendi. Kongreye katılacakların testleri Pazar günü kamu hastanelerinde yapıldı. AKP’nin kongresi için kamu kaynakları seferber edilirken sağlık çalışanlarına da hafta sonu mesai yaptırıldı. Algoritmalarla test yapılmasını zorlaştıran, belirti taşımasına karşın vatandaşlara test için bin bir dereden su getiren Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP Kongresi olunca ne algoritma tanıyor ne de kriter.


Salgının başladığından beri tüm vatandaşlara maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulması, kalabalık ortamlara katılmaması öneriliyor, Bilimsel Danışma Kurulunun önerileri doğrultusunda kılavuz ve algoritmalar yayınlanıyor. AKP il kongrelerinde sosyal mesafeye uyulmazken salonların dolu olmasıyla övünülüyor. Sağlık Bakanına soruyoruz. AKP il kongresine katılan yönetici ve üyelerinin hangi semptomla kamu hastanelerinde PCR testi yapıldı? Yoksa test yaptırmak için belirlenen kriterler arasına AKP yöneticiliği ya da üyeliği mi eklendi?"