CHP’li Özel’den Torbalı yorumu: “Ali Cengiz oyunlarına başvurdular”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Torbalı seçiminde yaşananları “CHP toplantısına katılması, WhatsApp gruplarında bulunması tam ajanlık faaliyetidir. CHP’nin içinde bir 5.Kol faaliyeti yapmaya çalışan AK Parti suçüstü yakalanmıştır” şeklinde değerlendird

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, önceki gün Torbalı Belediye Başkanlığı seçiminde yaşananları ve AKP'nin eleştirilerini değerlendirdi. Özel, “Meclis üyesinin CHP’liymiş gibi CHP toplantısına katılması, sıralarına oturması, WhatsApp gruplarında bulunması tam ajanlık faaliyetidir. CHP’nin içinde bir 5. Kol faaliyeti yapmaya çalışan AK Parti suçüstü yakalanmıştır” dedi.

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefat etmesinin ardından 27 Nisan'da gerçekleşen ve yeni başkanın seçildiği olağanüstü meclis toplantısının yankıları sürüyor. Cumhur İttifakı adayı AKP'li Özgür Erman Çağlar, CHP'li meclis üyelerinin oy kullanma kabinine cep telefonuyla girip oylarının fotoğrafını çektiklerini iddia etmiş ve tutanağa şerh koydurmuştu. Hemen sonraki gün ise AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, seçimi yargıya taşıdıklarını açıklamıştı.

Torbalı seçimleri ve AKP'nin itirazlarını değerlendiren Özgür Özel, şunları söyledi:

"Torbalı'da bizim canımız yanıyor çünkü belediye başkanımızı kaybettik. Torbalı'da hem belediye başkamızın hem belediye meclisimizin açık bir farkla kazandığı bir seçim vardı. Bir vefat üzerinden fırsatçılık siyaseti yapan Adalet ve Kalkınma Partisi'ni ibretle ve hayretle takip ediyoruz. Türkiye'de pek çok alanda iktidar olan ve yetkileri elinde bulunduran bir partinin, Torbalı gibi 8 bin oyla kaybettiği, belediye meclisinde çok ciddi geride olduğu yerde hem aday çıkartıp hem CHP'li bir belediye meclis üyesini oylamaya saatler kala transfer edip, sonra da burada çeşitli Ali Cengiz oyunlarına başvurmuş olmasını bütün İzmir gibi bizler de ayıplıyoruz. Bundan sonraki süreçle ilgili de halen bu konuda İstanbul seçimlerini iptal ettiren zihniyet ve oy kendisine verildiğinde bunu baş tacı, başkasına verildiğinde ise alaşağı yapan zihniyet, bir takım Ali Cengiz oyunları ile halkın vermediği yetkiyi belediye meclisindeki oylamaya nifak karıştırarak, belediye meclis üyelerinin arasına nifak sokabilir miyim diye uğraşarak başarabilir miyim diye bakıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan oylamada CHP İl Başkanı, İlçe Başkanı, belediye meclis üyeleri, milletvekilleri uyumlu ve birlikte duruşları ile buna izin vermedi. Anlaşılıyor ki hazmedememişler, şimdi de seçim iptali konuşunda bir gayretleri var. Bu İstanbul seçimlerindeki gibi beyhude bir gayrettir. Burada faturayı Torbalılar günü geldiğinde AK Parti’ye misliyle keserler bunu bu şekilde bilsinler."

“CHP'NİN İÇİNDE 5'NCİ KOL FAALİYETİ YÜRÜTTÜLER”

Seçimin hemen ardından AKP’ye geçtiğini duyuran eski CHP’li meclis üyesi Mustafa Akbıyık’ın aslında seçimden 2 saat 15 dakika önce AKP’ye katıldığının ortaya çıktığını anımsatan Özel, “Zaten bir ajan devşirdikleri anlaşılıyor. CHP PM Üyesi Rıfat Nalbantoğlu bu devşirmenin saatini de ispatlamış. Ama daha sonra CHP’liymiş gibi CHP toplantısına katılması, sıralarına oturması, WhatsApp gruplarında bulunması tam ajanlık faaliyetidir. Önüne gelen herkese 5'nci kol diyenlerin bazılarını nasıl CHP içinde 5'nci kol faaliyeti yürütmeye azmettirdiklerini ve onları kullandıklarını gördük. 5'nci Kol faaliyetini CHP yapmaz. Aynı faşist Franko’nun Madrid’e yaptığı gibi CHP’nin içinde bir 5'nci kol faaliyeti yapmaya çalışan AK Parti suçüstü yakalanmıştır” diye konuştu.

“SEÇİMİN TEKRARI KARARI HUKUKİ DEĞİL SİYASİ BİR KARAR OLUR”

Açılan dava sonucunda seçimin iptali ya da tekrarlanması kararı çıkacağını düşünmediğini ifade eden Özel, “Ben partimizin hukukçularını ve kendisi de hukukçu olan bu konudaki değerlendirmelerine iştirak ediyorum. Seçim tekrarını ihtimal dahilinde görmüyorum. Böyle bir karar hukuki değil siyasi bir karar olur. Bu karar, tıpkı İstanbul seçiminin tekrarı kararını alanlar gibi tarih önünde de mahcup olurlar sandıkta da rezil olurlar” dedi.

“İSİM VERMEYECEKSEN SUSARSIN”

Özel, CHP'nin benzer bir ölüm durumunda Muğla Ula'da aday çıkardığını belirtip, meclis başkanının oylama sırasında üst düzey bir yetkiliyle konuştuğunu iddia eden AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'ye ise şu yanıtı verdi:

“Neyi kastettiğini bilmiyorum. Kötü örnek, örnek teşkil etmez ama üst düzey siyasi ve isim vermiyorum demek gibi şeyler AK Parti’nin her zaman yaptığı işlerdir. İsim vereceksen konuşursun, isim vermeyeceksen susarsın. AK Parti İl Başkanı mecliste de arkasında duramadığı ithamlar ve ispatlayamadığı görüşmelerde gündeme gelmiş ve komik duruma düşmüş bir arkadaşımızdır. Onun çok ciddiye alınacak bir tarafı yok”