CHP'li Salıcı'dan Erdoğan'ın 'kalabalık' açıklamasına yanıt: Biz çok güldük

CHP'li Salıcı'dan Erdoğan'ın 'kalabalık' açıklamasına yanıt: Biz çok güldük

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP'nin Mersin'de gerçekleşen Milletin Sesi mitingine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 CHP dün Mersin'de 'acil erken seçim' çağrısıyla Milletin Sesi mitingi düzenledi. Meydandaki kalabalık mitingden sonra en çok konuşulan konulardan biri oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı gün Siirt'te konuşma yaptı. Burada halka seslenen Erdoğan CHP'nin mitingine ilişkin ‘Siyaset er meydanında kendi mecrasında yürütülür. İşte siyaset burada. Bak bugün Mersin’deydin. Kardeşlerim Mersin’de bu kadar kalabalık toparlayamadı. Çünkü burası Siirt. Diyor ki ‘bize daha büyük alan verilseydi’. Topladığın kalabalık ortada, resmi rakamlar elimizde’’ dedi.

Erdoğan'ın bu sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “'Mersin mitinginden elimde rakamlar var' demişsin Erdoğan. Allah’ını seversen doğru söyle, TÜİK’ten mi aldın?" yanıtını verdi.

CHP'nin Milletin Sesi organizasyonundan sorumlu genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Gerçek Gündem'e mitinge ilişkin açıklamalarda bulundu ve Erdoğan'ın sözlerini değerlendirdi. Salıcı, Erdoğan'ın kalabalığa ilişkin sözlerine "Ne yalan söyleyeyim biz çok güldük" cevabını verdi. 

 Salıcı'nın açıklamaları şu şekilde:

Cumhuriyet Halk Partisi’ne Cumhuriyet Meydanı’nı vermeyen ve Umut Meydanı’na yönlendiren valilik, dünkü miting alanında 21 bin 500 kişi olduğunu duyurmuştu.

Salıcı, bu açıklamayı üzüntüyle karşıladıklarını söylüyor ve ekliyor:

‘‘Allah kimseyi o duruma düşürmesin. Neden mi böyle diyorum? Çünkü biz dün mitingde görevli polislerle görüştük, onlarla sohbet ettik. Onların bize söyledikleri ortada. Ama belli ki polis şefleri böyle bir bildirimde bulunmuş. Emin olun o polislerin, bizimle konuşan polislerin de iç dünyasında burukluk vardır. Bakın dün Mersin tarihi bir miting yaşadı. Bugüne kadar hiç bu kadar dolu bir miting görmedi bu kent. Yukarıdan çekilen bir video var. O video dahi kalabalığın bütününü yansıtmıyor. Alana giremeyen binlerce insan yan  sokaklardaydı.’’ 

 Gelecek hafta bütçe maratonuna ağırlık verecek CHP mitinglere devam edecek mi?
Oğuz Kaan Salıcı, Mersin mitinginden sonra öncelikle dikkatlerini Meclis’teki bütçe görüşmelerine çevirdiklerini miting sürecini gelecek hafta planlayacaklarını dile getirdi.

‘‘Önümüzdeki hafta tüm gücümüz ve dikkatimizde Meclis’te olacağız. Bütçe maratonu başlıyor. Sayın genel başkanımız da açılış konuşmasını yapacak. Sonrasında da 17 Aralık’a kadar bütçe görüşmeleri olacak. Bu nedenle önceliğimiz burada olacak. Ama genel merkezde mitinglerle ilgili süreci de görüşeceğiz.’’ 

 'İKİNCİ MİTİNG İÇİN KOCAELİ ÖRGÜTÜ BASTIRIYOR'

Kamuoyunda ikinci mitingin Kocaeli’de yapılacağı iddiaları çok yoğun. İşçi kenti olarak bilinen Kocaeli yakın zamana kadar Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sakarya ile birlikte Marmara Bölgesi’ndeki kalesiydi. Ancak özellikle ekonomik krizin Kocaeli’deki tabloyu değiştirdiği söyleniyor.

Oğuz Kaan Salıcı, Kocaeli iddiaları hakkında, ‘‘İzmit’ten böyle bir talep var. Evet örgütümüz Kocaeli’nde ikinci mitingi yapmak için hazır. Ama biz henüz kararımızı vermiş değiliz. Önümüzdeki hafta ya da haftalarda bu netleşecek’’ değerlendirmesinde bulundu.

Oğuz Kaan Salıcı, Mersin'deki durumun ise bir dokun bin ah işit olduğunu söylüyor. Yalnız işçi, esnaf, emeklinin değil çiftçinin de çok dertli olduğunun altını çiziyor:

‘‘Alanda her kesimden insan vardı. Adana’dan da gelenler vardı, Mersin’in köylerinden gelen de. Herkes çok sıkıntılı, herkes çok öfkeli. Esnaf, işçi herkes ekonomik krizden bahsediyor. Ama çiftçi kan ağlıyor. 40 kuruşluk limonları dalında kalmış. Toplamamışlar. Neden biliyor musun? Sadece toplama maliyeti 60 kuruş. O limonlar dallarda kuruyor. 1 liralık, 1 lira 20 kuruşluk limonları toplayıp satabiliyorlar. Durum gerçekten vahim, bazı çiftçiler ağaçlarını sökmeyi düşünüyor.’’

Salıcı, tüm toplumda biriken eleştiri ve öfkeyi Cumhuriyet Halk Partisi’nin miting alanlarına yönlendirerek biriken tepkiyi meşru alanda siyasi bir baskıya dönüştürmeyi planlıyor.