CHP’li Tanal’dan İkizdere tepkisi: “Sizi çekmek suçsa, bu suçu ben işledim”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Rize’nin İkizdere ilçesinde direnişe destek vererek, polis müdahalelerini çekenlerin telefonlarını toplamasına tepki gösterdi. Tanal, "Sizi çekmek eğer suçsa, bu suçu ben işledim" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan İskencedere Vadisi'ndeki direnişe destek verdi. Tanal, emniyet güçlerinin halka biber gazıyla müdahale ettiğini ve bunları kaydeden vatandaşların telefonlarına zorla el konularak görüntülerin silindiğini söyledi. Tanal, "Sizi çekmek eğer suçsa, bu suçu ben işledim" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan İskencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen halka destek verdi.

Emniyet güçlerinin halka biber gazıyla müdahale ettiğini söyleyen Tanal, “Kamu görevlileri burada görevlerini icra ediyor, ama bir yere kadar. Anayasa'nın 137. maddesi ‘kanunsuz emri yerine getirmeyin’ diyor. Bu ormanın içinde, biber gazı sıkmak için anneleri mi seçtiniz? Bunu hangi vicdan kabul eder?" dedi.

"BURADA KENDİMİZİ ANCAK SİZİ ÇEKEREK DELİLLENDİREBİLİRİZ”

Tanal, emniyet güçlerinin müdahalesini kayda alan vatandaşların telefonlarının zorla toplandığını ve görüntülerin silindiğini belirterek şunları söyledi:

"Sayın emniyet görevlisi arkadaşlar benim sizden ricam şu: Siz de çekim yaptınız. Neyi çektiğinizi biz de belgeleyeceğiz. Bir vatandaş ‘Benim gözüme biber gazı sıktılar' diyor. 'Arkadaşlarım bu görüntüleri kaydettiler, ama bizi gözaltına alırlarken telefonlarımızı topladılar ve bu görüntüleri sildiler' diyor.

 

Arkadaşlar bunların hepsi suç aslında. Mahkeme kararı olmadan telefona el koymak suç. Telefondaki kayıtları silmek de suç delillerini yok etmektir. Bu dağ başında kendimizi ancak sizi çekerek delillendirebiliriz. Siz beni çekiyorsunuz. Sizi çekmek de suçsa eğer, bu suçu ben işledim."