CHP'liler 'imara açılan yeşil alan' için toplandı

CHP'liler 'imara açılan yeşil alan' için toplandı

İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Bakırköy Şevketiye Mahallesi 1080 ada 35 ve 39 parselde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar planı değişikliğine karşı olduklarını belirterek,”İstanbul’a ihanet süreci hız kesmeden devam ediyor”dedi.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, mahalle muhtarları ve yüzlerce Yeşilyurtlunun katıldığı bir toplantıda açıklama yapan İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunarak, “İstanbul’a dikey yapılaşmaya dur demeyerek ihanet ettik diyen düşünce ihanetini hız kesmeden devam ettiriyor”şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkartılan imar planı değişikliğini geri çekmelerini beklediklerini ifade ederek sözlerini sürdüren Akif Hamzaçebi şunları söyledi: “Çok önemli bir konuyu kamuoyunun gündemine taşımak için buradayız. İstanbul’da hemen her yerde görebileceğimiz, mantar gibi türeyen çok katlı binalardan sonra özeleştiri mahiyetinde cümleler ifade ederek değişimin olacağını sinyalini verenler İstanbul’a ihanet sürecini  Yeşilyurt’taki bu yeşil alanı imara açarak hız kesmeden devam ettiriyorlar. Buradaki 31 dönüm alanda kot farkıyla 60 metrelik otel yapımına olanak sağlayan imar planı değişikliği ile adını yeşilden alan Yeşilyurt’un sahile açılan tek yeşil alanını halkın kullanımına kapatırlarken rüzgar koridorlarını da engelleyerek betonlaşmanın etkisiyle iklim değişikliğine sebep oluyorlar. Ondan sonra da geçtiğimiz temmuz ayında olduğu gibi 2 tane sel felaketi oluyor. Ayrıca burası bu bölgenin deprem toplanma merkezidir. Yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.”

BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI DR BÜLENT KERİMOĞLU: MAHKEMEYE BAŞVURDUK

Toplantıda söz alan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu imar plan değişikliğinin iptali için mahkeme başvurduklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “ Yeşilyurt halkına ait olan bu alanda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 26.12.2017 tarihinde yapılan imar planı değişikliğine karşı 29.12.2017 tarihinde planlara Bakanlık İl Müdürlüğü nezninde itiraz ettik ve 2.1.2018 tarihinde de mahkemeye planların iptali için başvuruda bulunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın yapılan bu yanlışın arkasından  sosyal donatı alanlarının, yeşil alanların, çocuk oyun alanlarının ve dahası sahilin imara açılmayarak halkın kullanımına verilmesi konusunda özen göstererek planları geri çekeceğini umuyoruz. Halkımızın bu çağrısını Sayın Bakanımızın duyarak kararın yeniden gözden geçireceğini ümit ediyoruz.”