CHP'nin "Memleket Hareketi'ne ilgi yok" iddiasına İnce cephesinden yanıt!

CHP'nin "Memleket Hareketi'ne ilgi yok" iddiasına İnce cephesinden yanıt!

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan CHP'den ayrılan Muharrem İnce'ye memleketi Yalova'da tepki olduğunu açıklamıştı. CHP'den istifa edip İnce'nin ekibine katılan Yalova Milletvekili Özcan Özel ise bunun tam tersi bir görüşü savundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerince gruplar halinde ülke genelinde farklı illere yapılan ziyaretler devam ediyor.

7 ve 8 Nisan 2021 tarihlerinde 25 milletvekili Yalova'da, 20 milletvekili Malatya'da, 10 milletvekili Kars'ta, 17 milletvekili Karabük'te temaslarda bulunurken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve en az 10 milletvekili Sinop'taydı. CHP milletvekilleri esnaf ziyaretlerinde bulunup, vatandaşlarla birebir görüşmeler gerçekleştirdi.

EN KALABALIK ZİYARET YALOVA'YA
Ziyaretler içerisinde en kalabalık kadronun Yalova'ya gitmesi dikkat çekti. Yalova, bir süre önce CHP'den ayrılan ve Memleket Hareketi adlı oluşum kurarak bunu partileştirmek için çalışmalarını sürdüren Muharrem İnce'nin memleketi.

İnce, uzun yıllar boyunca CHP politikalarının Yalova'daki belirleyicisi durumundaydı. İnce'nin ayrılmasının ardından Yalova'da CHP oylarının nasıl etkileneceği merak konusu oldu. CHP, küçük bir yüzölçüme sahip olan bu ile 25 milletvekiliyle adeta çıkarma yaptı.

Parti yöneticilerince açıkça dillendirilmese bile parti kulislerinde İnce'nin CHP'den oy koparması mümkün olan illere özel önem verilerek buralarda kayıp yaşanmasının önüne geçilmeye çalışılacağı iddia ediliyor.

CHP'nin Yalova çıkarmasına katılan Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Parti Meclisi (PM) üyelerinden de katılım olan iki günlük program kapsamında gruplara ayrılarak kantin bütün ilçelerine ve aralarında Muharrem İnce'nin köyü de olan birçok yerleşim birimine gittiklerini söyledi.

"İNCE'YE YALOVA'DA TEPKİ VAR"
"Köyünde ve Yalova'da İnce'nin Memleket Hareketi'ne ilgi var mı?' sorumuza Tarhan, şu cevabı verdi:

Tepki var. Bu süreçte ayrılıp, ayrı parti kurmasını doğru bulmuyorlar. 'Bu parti onu var etti, yıllarca burada CHP'yi o yönetiyordu. Hem milletvekillerini hem belediye başkanlarını belirliyordu. CHP, onu cumhurbaşkanı adayı yaptı. Tam da CHP, iktidara yürürken ayrılması yanlış oldu' diyorlar. Yalova'da etkinliği yok gibi.

 

"MUHARREM BEY'E YALOVA'DA TEVECCÜH VAR"


Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP'den istifa ederek Memleket Hareketi'ne katılmıştı.

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem Tarhan'ın haberine göre,  Özel, İnce'ye memleketi olan Yalova'da tepki olduğu ve Memleket Hareketi'nin bu ilde etkisinin olmadığı iddialarına şöyle cevap verdi:

"Bunu ifade edenler bir şeyi görmüşlerde mi ifade ediyorlar onu bilemiyoruz. Muharrem Bey’in Memleket Partisi'ne tabii ki bir teveccüh var. Sonuçta Yalova hem Muharrem Bey hem benim memleketim."


Kendilerinin Türkiye genelinde 3-5 kişilik gruplar ile esnaf ziyaretleri yaptıklarını hatırlatan Özel, CHP'yle ilgili şu iddiada bulundu:

"25 kişinin Yalova'ya gelmesi dışında başka başka illere de gittiklerini duyuyorum. Bunlar panik ve bir telaş içinde olduklarını gösteriyor. Eğer CHP’yi iktidar yapmak için uğraşıyorlarsa da yolları açık olsun arkadaşların. Ama yakın zaman içinde Muharrem Bey partinin kuruluşunu açıklayacak.  Ondan sonra göreceğiz ilginin olup olmadığını. Şimdi parti yok ortada. İstifa etmeyi düşünen veya Memleket Partisi’ne gelmeyi planlayan arkadaşlarımızın ne kadar olduğunu söylemek afaki olur. Ama ben görüyorum bu talebi."