CHP'ye yerel seçimler için yapılan adaylık başvurusu sayısı belli oldu

CHP'ye yerel seçimler için yapılan adaylık başvurusu sayısı belli oldu

Yerel seçimler öncesinde CHP'ye yapılan adaylık başvurularının sayısını açıklandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, yerel seçimler öncesinde partiye yapılan adaylık başvurularının sayısını açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “2 bin 714 belediye başkan adaylığı müracaatımız var. 58 büyükşehir belediye başkan adayımız var. Bugün, saat 12.00 itibarıyla Genel Merkezimize il ve ilçelerimizden gelmiş olan toplam başvuru sayısı 15 bin 464. Ölçme açısından bir bilgi vereyim: 2019 yılında yapılmış olan toplam başvuru sayımız 9 bin 595’ti. Özellikle pazartesi ve salı günü, yaklaşık 6 binin üzerinde başvuru, Genel Merkezimize il ve ilçeler üzerinden iletilmiştir. Hâlâ il ve ilçelerimizden başvurular, Genel Merkezimize düzenli olarak gönderilmeye devam ediyor” dedi.

CHP Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, bugün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik çalışmalarla ilgili verdi. Zeybek, şunları söyledi:

"MİLLETVEKİLLERİ VE PM ÜYELERİNDEN OLUŞAN HEYETLERİMİZ 70 İLİMİZİ ZİYARET EDECEKLERDİR”


“CHP Milletvekilleri ve PM Üyelerinden oluşan heyetlerimiz, yaklaşık 70 ilimize ve birden fazla seçim çevresi bulunan illerimizi de ziyaret edeceklerdir. Yarın başlayacak olan ve pazar gününe kadar tamamlanacak olan ziyaretlerle hem o bölgeye ilişkin kimi gözlemlerini raporlaştırdıkları gibi, aynı zamanda adaylık müracaatı yapmış olan belediye başkan aday adaylarımızla da görüşme gerçekleştirip sonra da bunları bir değerlendirme raporuyla birlikte MYK’mıza ileteceklerdir. O nedenle önümüzdeki hafta başlayacak olan bütçe görüşmeleri öncesinde, sahayı bütün milletvekili ve PM üyelerimizle de taramak istiyoruz. Burada milletvekillerimize bir yönergeyle sahadaki çalışmalar da kendilerinden istendi. Her birisiyle ilgili ayrıntılı bir rapor da düzenlenip tarafımıza iletilecektir.

"BUGÜN, SAAT 12.00 İTİBARIYLA GENEL MERKEZİMİZE İL VE İLÇELERİMİZDEN GELMİŞ OLAN TOPLAM BAŞVURU SAYISI 15 BİN 464”


CHP’de, aday başvurularının önce 28 Kasım tarihinde tamamlanacağı açıklanmıştı. Biz bunu 5 Aralık tarihine uzattık. Dün bazı basın yayın organlarında CHP’nin başvurularıyla ilgili bazı bilgilerin gerçeği yansıtmadığını tespit ettik. O nedenle ben size saat 12.00 itibarıyla il ve ilçelerden Genel Merkezimize iletilmiş olan toplam başvuru sayılarını belirtmek istiyorum. Gerçek olmayan bilgilerle de kamuoyunun yanıltılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. 2 bin 714 belediye başkan adaylığı müracaatımız var. 58 büyükşehir belediye başkan adayımız var. Toplam başvuru sayımız 15 bin 464. Bugün, saat 12.00 itibarıyla Genel Merkez’imize il ve ilçelerimizden gelmiş olan toplam başvuru sayısı 15 bin 464. Ölçme açısından bir bilgi vereyim: 2019 yılında yapılmış olan toplam başvuru sayımız 9 bin 595’ti. Özellikle pazartesi ve salı günü, yaklaşık 6 binin üzerinde başvuru, Genel Merkezimize il ve ilçeler üzerinden iletilmiştir. Hâlâ il ve ilçelerimizden başvurular, Genel Merkezimize düzenli olarak gönderilmeye devam ediyor. Birkaç gün sonra, toplam başvuru sayısını da iletmiş olacağım.”