CIA'in gölge kuruluşundan dikkat çeken seçim analizi: "Erdoğan seçimi kazanmak için nasıl bir yol izleyebilir?"

CIA'in gölge kuruluşundan dikkat çeken seçim analizi: "Erdoğan seçimi kazanmak için nasıl bir yol izleyebilir?"

ABD merkezli düşünce kuruluşu olan Stratfor, iktidar partisi AKP ve Erdoğan ile ilgili dikkat çeken bir seçim analizinde bulundu.

"Gölge CIA" olarak da bilinen Stratfor yaptığı analizde 2023 seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Analize göre AKP'nin seçimi kazanma ihtimali giderek azalıyor. Bu düşüş AKP'yi ve Erdoğan'ı daha otoriter yöntemlere sürükleyebilir.

"AKP, ESKİ RAKİPLERLE ARAYI DÜZELTMEYE ÇALIŞIYOR"
Aynı analizde Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'dan ise "eski rakip" olarak bahsedilirken Türkiye'nin bu iki ülke ile arayı düzelmeye çalıştığı da belirtildi.


ERDOĞAN SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN HANGİ YOLLARA BAŞVURABİLİR?

ABD merkezli kuruluş Stratfor, AKP'nin Erdoğan'ın partisinin hangi yollara başvurabileceğini şu şekilde sıraladı:

AKP, 2023 seçimlerini kazanabilmek için İstanbul seçimindeki gibi 'seçim kurumlarının bağımsızlığını baltalamak, medyayı sansürlemek ve uluslararası krizleri siyasi kazanç amacıyla kullanmak' gibi yollara başvurabilir.

HUKUK DIŞI TAKTİKLER

Geçtiğimiz aylarda AB ve ABD, “Avrupa'ya yönelecek yeni bir mülteci selini önleme stratejisinde kritik bir ülke olan Türkiye'yi” daha fazla izole etmemek adaına daha kapsamlı yaptırımlar uygulanması kararını erteledi. Bununla birlikte Avrupa Komisyonu ve ABD Kongresi'nde yinelenen raporlar, Türkiye'nin AKP iktidarı altında demokrasiden uzaklaşmasıyla ilgili endişeleri vurguladı. Bu duygu da, seçim sürecinde AKP'nin hukuk dışı taktikleri ne kadar çok kullanırsa o kadar çok güçleneceği yorumlarına yol açtı.