Coşkun Sabah ve İsmet Orhan restleşti...

Coşkun Sabah ve İsmet Orhan restleşti...

Coşkun Sabah'ın yazarımız İsmet Orhan'ı dava etmesi üzerine İzmirli kadınlar harekete geçti! Yaklaşık 3000 civarında kadın, Coşkun Sabah'a dava açma hazırlığında...

Coşkun Sabah'ın yazarımız İsmet Orhan'ı dava etmesi üzerine İzmirli kadınlar harekete geçti! Yaklaşık 3000 civarında kadın, Coşkun Sabah'a dava açma hazırlığında...

 

Coşkun Sabah, Posta Gazetesi'ne verdiği demeçte bölge ayrımı yapmış ve çok bu hareketiyle büyük tepki toplamıştı. İlk tepkiyi veren Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan sonrası Coşkun Sabah'ın bu sözleri yargıya taşınmıştı.

 

Coşkun Sabah kızının bikinili fotoğraflarını belirterek Posta Gazetesi'ne verdiği demeçte 'Ben bir kez Diyarbakırlıyım. Batılılara da saygı duyuyorum. İzmirli, Aydınlı, Manisalı bunun üstünde düşünmeyebilir ama bir Urfalı, Diyarbakırlı, Antepli bunun üstüne düşer. İnsanlar gelenek görenekleriyle yaşarlar. Olur mu öyle şey? Bize ters bu. Siz normal buluyor musunuz bunu?’ demişti.

Coşkun Sabah'ın bu bölgeci ayrımcı laflarını eleştiren Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan'ın ardından bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Av. Taner Kazanoğlu'dan geldi ve Coşkun Sabah hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

 

O suç duyurusu şöyle:


              1-Fantezi müzik dünyasının tanınan ismi Coşkun Sabah, 19.12.2020 tarihinde Posta gazetesine vermiş olduğu röportaj sırasında sarf ettiği bir takım sözler ile halkı birbirine kırdıracak derecede büyük bir provakasyona bilerek ve isteyerek imza atmış ve Türk Ceza Kanunu’na göre suç işlemiştir. 
İlgili röportajda, Coşkun Sabah'ın kızı Roza Sabah'ın sosyal medyada yer alan bikinili paylaşımları hakkında röportajı yapan gazeteci tarafından sorulan; ‘Mesela, bikini giydi diye kızınızla bir ay küs kalmışsınız....' şeklindeki soru üzerine Coşkun Sabah tarafından aşağıda yer aldığı şekilde skandal beyanlarda bulunulmuştur; 

‘O olayın evveliyatı var. Benim kızım da babası gibi saftiriğin teki. Instagram'ına koymuş bikinili fotoğraflarını. Haber siteleri de girmişler sayfasına tüm fotoğrafları yayınlamışlar. Fotoğraflar elden ele dolaştı. Bu hoş bir şey mi? Burası Türkiye! Türkiye nüfusunun yüzde kaçı türbanlı biliyor musunuz? Kimse kimseyi yargılamasın. Gelenek, göreneklerim var benim. Ben bir kez Diyarbakırlıyım. Batılılara da saygı duyuyorum. İzmirli, Aydınlı, Manisalı bunun üstünde düşünmeyebilir ama bir Urfalı, Diyarbakırlı, Antepli bunun üstüne düşer. İnsanlar gelenek görenekleriyle yaşarlar. Olur mu öyle şey? Bize ters bu. Siz normal buluyor musunuz bunu?’
2-Şüpheli, söz konusu beyanları ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında ırkçılık hatta bölücülüğe varan bir ayrım yaparak, kendisinin gelenek ve göreneklerini olduğunu beyan ettikten sonra İzmir, Aydın, Manisa illerimizin ismini özellikle belirtip, bu illerde yaşayan vatandaşları açık açık ‘namuslu’ olmamakla itham etmiştir.
Şüphelinin bu eylemi çok açık şekilde ülkenin huzur ve sükûnu ile kamu barışını bozmayı hedef alan topluma kin ve nifak sokmayı amaçlayan söylemlerdir. Şüpheli manipülatif bir dil kullanarak, soyut saygısızlığın ötesinde kin ve nefret duyguları ile düşmanca sözler sarfederek kasıtlı olarak halkın bir kesimini hedef göstermiş, halkı kin ve düşmanlığıa tahrik ve aşağılama suçunu işlemiştir. 
Bilindiği üzere; Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunun maddi unsuru, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek, halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak veya halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılamaktır. 
Şüphelinin bu sözleri o denli tehlikelidir ki; bu ifadelerde yer alan “tahrik” unsuru halkın bir kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tür        tavırları pekiştirmeye de son derece elverişlidir. 
Şüphelinin söz konusu röportajı sırasında kullandığı kamu barışını zedeleyen bu  pervasız dil ve suç teşkil eden ifadeleri kamu vicdanını yaralamış ve kamuoyunda da  büyük tepki görmüştür. Kaldı ki, tüm bu suçlar; sadece İzmir, Manisa, Aydın halkına karşı değil; tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve özellikle kadınlara karşı işlenmiştir.
3-Şüphelinin kin ve nefret dolu ayrıştırıcı beyanlarına, Yurt gazetesi köşe yazarı gazeteci İsmet Orhan tarafından da tepki gösterilmiş ve aşağıda yer alan yazı kaleme alınmıştır;
Hem cahil...Hem de ülkenin ekmeğini yiyerek,
Bölücülüğün daniskasını yapan bölgeciler de var...!
Densizin biri, Ben Diyarbakır’da doğdum diyor...
Diyarbakır’ın ülkeye kazandırdığı değerleri bilmediği gibi,
Araştırıp, öğrenip ders bile çıkarmamış....
Sanatçıyım diye gezinen bu densizin kızının “ bikinili fotoğrafları “ piyasada dolaşıyor...
Coşkun Sabah denilen sanatçı müsveddesi,
Haddi olmadan, İZMİR ile DİYARBAKIR kıyaslaması yapıyor...
…..
“ Ben kızımın resimlerini,
Kimseye izletmem!...
Çünkü ben,
İZMİR’DE doğmadım,
DİYARBAKIR’DA doğdum “ diyor...!
Senin haddine mi İZMİR’DE yaşayanları NAMUSSUZ demeye getirmeye?!...
Senin, İki kızına gücün yetmiyorsa,
İZMİR’LİNİN  SUÇU NE ?
Karını aldatırken,
Doğduğun yer Diyarbakır aklına gelmiyor da,
Kızların hovardalık yaparken mi aklına geliyor ?!.....
Tüm bu sebeplerle Sayın Savcılığınıza suç duyurusunda bulunma zarureti hasıl olmuştur. "
 

 

Bu gelişmeler sonrasında Coşkun Sabah'ın yazarımız İsmet Orhan'ı dava etmesi üzerine İzmirli kadınlar harekete geçti! Yaklaşık 3000 civarında kadın, Coşkun Sabah'a dava açma hazırlığında olduğu belirtildi.

 

"Tüm İzmirli kadınlar adına bu yazımı kaleme aldım"

 

Gazeteci yazar İsmet Orhan'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifade şöyle:

"Urla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 12.04.2021 tarih ve 2021/436 talimat sayılı yazıları ekinde gönderilen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2021/26469 soruşturma sayılı yazıları hakkında bilgi sahibi oldum. İfademi kendim vermek istiyorum, avukat talep etmiyorum. Bana söylenen benim yazmış olduğum köşeyazısı yazılı basında değil internet sitesinde yayımlanmıştır. www.yurtgazetesi.com.tr sitesinde benim bu yazım yayımlandı. Coşkun Sabah'ın benim yazıma konu söylemleri tüm Türkiye'de yazıldı ve konuşuldu. Ben İzmir'de yaşadığım için bu yazıyı İzmirli kadınların savunucusu olarak yazdım. Bu beyefendinin kızının fotoğrafları bu şekilde dolaşamaz çünkü ben İzmir'de değil, Diyarbakır'da doğdum demişti. Bu ifadesi ile İzmirli kadınları aşağıladığını ve kötü örnek olduğunu belirtmiş oldu. Bunun üzerine ben de İzmir'de yaşayan her vatandaş gibi benim de kızım, eşim, kız kardeşim ve annem vardır. Bu nedenle Coşkun Sabah'ın bu ifadesini kabullenemezdim ve tüm İzmirli kadınlar adına bu yazımı kaleme aldım. Benim bu yazım şahsım adına yazılmış bir yazı değildir.

Hakkımda bu şekilde şikayette bulunulduğunun öğrenilmesi üzerine yaklaşık olarak 3.000 civarı İzmirli kadınlar bu şahıs hakkında söylemleri nedeni ile şikayetçi olacaklarını öğrendim. Benim bu konuda diyeceklerim bundan ibarettir. " dedi.

 

adsiz.png

 

 

İşte İsmet Orhan'ın o yazısının tamamı

İÇ DÜŞMAN, İZMİR’İ SEÇTİ...
Sadece,
Dış güçler mi ?

İçerideki,
Hem cahil...
Hem de ülkenin ekmeğini yiyerek,
Bölücülüğün daniskasını yapan bölgeciler de var...!

Densizin biri,
Ben Diyarbakır’da doğdum diyor...

Diyarbakır’ın ülkeye kazandırdığı değerleri bilmediği gibi,
Araştırıp,
Öğrenip ders bile çıkarmamış...

Sorsan,
Cahit Sıtkı Tarancı
Ziya Gökalp
Süleyman Nazif
Ahmed Arif
Orhan Asena
El Cezeri
Sezai Karakoç
Esma Ocak kim diye ?

Bunlar Diyarbakır’ın değerleri dendiğinde,
Öküzün trene baktığı gibi bakacak...!
...
Sanatçıyım diye gezinen bu densizin kızının “ bikinili fotoğrafları “ piyasada dolaşıyor...

Coşkun Sabah denilen sanatçı müsveddesi,
Haddi olmadan,
İZMİR ile DİYARBAKIR kıyaslaması yapıyor...

“ Ben kızımın resimlerini,
Kimseye izletmem!...

Çünkü ben,
İZMİR’DE doğmadım,
DİYARBAKIR’DA doğdum “ diyor...!

.
Senin haddine mi İZMİR’DE yaşayanları NAMUSSUZ demeye getirmeye?!...

Senin,
İki kızına gücün yetmiyorsa,
İZMİR’LİNİN  SUÇU NE ?

Karını aldatırken,
Doğduğun yer Diyarbakır aklına gelmiyor da,
Kızların hovardalık yaparken mi aklına geliyor ?!...

İzmir’de,
Yaşlı, genç, çocuk...
İki milyon KADIN yaşıyor...

Utanacak mısın bu insanlardan ?
Özür dileyecek misin bu kadınlardan ?

Ayrıca bilmelisin !?...
İzmir’in duruşu olmasaydı,
Sen sanatçı artığı değil,
Fuara çıkan sanatçıların lağım taşı bile olamayacaktın...

Böyle düzene,
Böyle sanatçı artığı...!