‘Cumhur İttifakı çatlıyor mu?.. Mızrak çuvala sığmıyor’

‘Cumhur İttifakı çatlıyor mu?.. Mızrak çuvala sığmıyor’

AKP ile MHP arasında tartışmanın an meselesi olduğu belirtiliyor. Ateşin tutuşacağı yer neresi? “Yakında bütün suçu MHP’de bulurlarsa şaşırmayın” yorumu yapılırken, MHP'de, ‘Oyumu MHP’ye veririm ama Erdoğan’a vermem’ diyenlerin sayısının, ittifakın rengini bozacak nitelikte olup olmadığı da tartışılıyor.

Yeniçağ yazarı Ahmet Gürsoy, “Haydin bakalım. İkinci tura hazırlanın. Bizzat iktidarın anketlerinden çıkan sonuçlar kötü.  Artık isteseler de saklayamıyorlar. "Erdoğan'ın kendi şahsi oyu yüzde 40 bandında" deniliyor ama milletvekilleri hepten geride” dedi.

Gürsoy, ‘Cumhur İttifakı çatlıyor mu?’ başlıklı yazısında, bu durumda dumanın tam da ateşin düştüğü yerden çıktığını ifade ederek, “Kaderin acı gerçeği böyledir. Zor zamanlarda bir bakarsın prompter bozulur. Öfkeler artar. Tahammülsüzlük seni zorlar. Zaten fıtratında yoksa hepten celallenirsin. Artık mızrak çuvala sığmıyor” ifadelerini kullandı. Gürsoy, şunları kaydetti:

"Yakında bütün suçu MHP'ye bulurlarsa da şaşırmayın. Tartışma an meselesi. Kibriti kim çakar bilmiyoruz ama ateşin tutuşacağı yer belli. Şu af meselesi.. Sorguluyorlar..

Hayati Yazıcı "mantığını anlamakta zorlanıyorum.." dedi.

Bozdağ "gereksiz"..Başbakan; "gündemimizde yok" diyor..

Lakin Bahçeli ısrarlı..

Öte yandan aday listesine konulmayan MHP'li milletvekilleri var. Onlardan biri de Atilla Kaya. Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı. Ne diyor?.. "Ülkücüler, AKP'ye oy vermez.." Neden derseniz? "HDP tüzüğündeki 'eşit yurttaşlık' AKP'nin seçim beyannamesinde de var. bunu kabul etmemiz mümkün değil..." Sözcü'den Nil Soysal'ın sorularını yanıtlayan Kaya, Bahçeli'nin af konusundaki tutumunu da eleştiriyor: "Af uluorta gündeme getirilecek bir konu değil.."

Bütün bunlar ve daha başkalarına bakarak AKP'liler, MHP'nin durumunu sorgulamaya başladılar. "Acaba" sorusu, bir kıvılcım gibi AKP'lilerin zihninde yanıp yanıp sönüyor.? Acaba öyle mi? Yani "Oyumu MHP'ye veririm ama Erdoğan'a vermem" diyenlerin sayısı sahiden ittifakın rengini bozacak nitelikte mi? Biz de merak ediyoruz. Araştırsınlar bakalım.

‘BAHÇELİ KENDİ ÜLKÜDAŞLARINI NE KADAR AFFETTİ?’

Ancak şurası bir hakikat ki, MHP liderinin af söylemi, kendi içinde tutarsız. Nasıl? Hapistekilere af isteyen Bahçeli, kendi ülküdaşlarını ne kadar affetti? Önce bunu bir açıklasın.Tek tek, isim isim...Kendi özel affını bir görelim. Mesela Ozan Arif''ten başlayabilir...

Bütün bunlar Türkiye'deki seçim maratonunun beraberinde getirdiği açmazlar. Çözümü kısa vadede mümkün görülmüyor. Ne MHP ve ne de AKP beklediği hedefleri tutturamayacak gibi görülüyor. Kısacası ortada bir yanlış hesap ve elbette bunun bir de faturası var...

Bir de AKP iktidarlarının Türkiye'yi getirdiği, siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik bunalımlar var...Her bunalım, yüklendiği başı ağrıtır. Elbette iktidarın peydahladığı bunalımlar da kendi başını ağrıtıyor. Türkiye saptırıldığı yönden ana rotasına dönüyor..”