Cumhurbaşkanı adayı İnce: İkinci turda yüzde 52 ile alıyorum

Cumhurbaşkanı adayı İnce: İkinci turda yüzde 52 ile alıyorum

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, elinde anketler olduğunu belirterek, ''İlk turda Erdoğan’la oylarımızın yakın olacağını düşünüyorum. İkinci turda yüzde 52 ile ben alıyorum'' dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bir grup gzeteciyle Kırıkkale Kırşehir kara yolunda bir araya geldi.

İnce gazetecilerin sorularını yanıtladı:

-Erdoğan sizin için diyor ki, ''Emekçiye, öğrenciye, çiftçiye vereceğim'' diyor ama nereden verecek

Suriyelilere nereden verdiyse oradan vereceğim diyorum. Saraya nereden bulduysa oradan vereceğim, 300 araçla gezerken, 3 bin korumayla gezerken nereden bulduysa oradan vereceğim diyorum. Gelirle gider arasında fark varsa gider fazlaysa bunun üç tane yolu var. Ya para basacaksın ya borç alacaksın ya gideri kısacaksın. Ben de diyorum ki vatandaştan kısmayacağım, devletten kısacağım. Yani Tayyip Erdoğan’ın bir uçağı 410 milyon, Kırşehir Şeker Fabrikası 330 milyonsa ben o 410 milyonu uçağı satacağım, kullanmayacağım. Savurganlıkta ve akılsızlıkta yani demokrasi olmadan ekonominin düzelmesi mümkün değil. Önce demokrasi sonra ekonomi. Polisiye tedbirle ekonomi düzelir mi? Ekonomi özgürlüklerle düzelir, demokrasiyle düzelir. Çin’in de ekonomisi güçlü ama dünyada saygınlığı yok, niye? Çünkü demokrasi yok.

-Cumhurbaşkanının uçağının olması yanlış mı?

Beş tane olmasın canım... Olsun bir tane uçak.

'Muhalefetle polemiğe girmem'

-İYİ’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “İnce ikinci tura kalırsa Erdoğan karşısında kaybeder, ben kalırsam kazanırım” diyor. Akşener’in bu yorumuna ne diyeceksiniz?

Hiçbir şekilde muhalefetteki hiçbir adayla polemiğe girmem, hiçbir şekilde cevap vermem çünkü ben cumhurbaşkanı olmak istiyorum onun için muhalefetteki arkadaşlarıma başarılar diliyorum, yorum yok başka.

-Ne kadarlık bir geçiş süreci öngörüyorsunuz?

2 yıl. İki yılda hiçbir öğrenci tarikat yurtlarına muhtaç olmayacak. İki yılda ne adalet bakanı ne müsteşar Hakimler Savcılar Kurulunda olmayacak. Mahkemeler bağımsız olacak. Hiçbir yargıç cumhurbaşkanının önünde düğme aramayacak cüppesinde. Kamu görevlileri, herkes rahat olsun. Sakın tedirgin olmasınlar. Ben bir eski devlet memuru olarak hiç kimsenin tedirgin olmasını istemiyorum. Rahat olsunlar. İş adamları… Kuralları olan bir Türkiye olacak. AK Parti ile iş yapmışlar. Yapabilirler. Bizimle de yaparlar, sorun değil ama bürokrasiden rüşvet talebinde bulunulmayacak. Kurallar üç ayda bir değiştirilmeyecek. Kamu İhale Kanunu kişilere göre ayarlanmayacak. Hak ediyorlarsa alacaklar. Kamuda da alınmayacak, bürokratlar da rüşvet almayacak.

-Seçimin iptal edileceğine dair söylentiler var. Yorumunuz ne olacak?

Duyuyorum. Tedirgin olduklarını, korktuklarını, dizlerinin bağının çözüldüğünü biliyorum. Bundan kaçış yok. Mindere gelecek, er ya da geç. Umarım böyle şeylere tevessül etmezler.

-Mustafa Şentop CHP’nin AYM’ye iptali için başvurduğu o maddelerin seçimin iptaline neden olmayacağını söylemiş...

Sevinirim. Ben toplumda bir değişim talebinin olduğunu görüyorum. Gerçekleşecek bu. Biraz sabır. Biraz fazla çalışacağız. İnce eleyip sık dokuyacağız. Devlet yönetimi zaten incelik ister.

'Erdoğan'ı kim asmak istiyor'

-Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde kendisinin de Menderes gibi asılmak istendiğini söylüyor. Neye dayandırıyor bunu?

Bir, idam kalktı. İki, korkmasına gerek yok, ben varım. Yanında dururuz. Türkiye var, millet var. Bu duygu sömürüsünden başka bir şey değil. Menderes’le kendini özdeşleştiremez o. Menderes oğluna tavsiyede bulunuyor, ''benim itibarımı satarsın, ticaret yapma'' diyor. Bence Menderes’in örnek alınacak yeri budur. İdamından oydevşirmeye çalışacağına, tavsiyelerini kendine esas alsın. Ayrıca böyle bir durum yok Türkiye’de. Erdoğan’ı kim asmak istiyor, onu bir söylesin. Ben değilim bu kişi. Onun yerine geçmeye en yakın kişi benim. Benim böyle bir talebim yok. Erdoğan için de yok başkaları için de yok. Kimin böyle bir talebi var. Karşı dururuz. Yanında dururuz. Ucuz numaralar bunlar.

-Bahçeli iması mı yapıyorsunuz?

İdamın kalktığını en iyi Bahçeli bilir. Bahçeli’ye sorsun.

-Ama Bahçeli idamın da isteyen bir siyasetçi…

Bahçeli ile de polemiğe girmek gereksiz.

-Kavga etmek istemediğinizi söylemiştiniz ama ortam epey gerildi…

Kavga etmek istemiyorum. Ben gelecek anlatmak istiyorum ama bazı şeylere de kayıtsız kalamam. Onlara da cevap vermem lazım. İşte bugün Fethullah Gülen ile görüştüğünü arkadaşının kitabından okudum. Daha başkaları da var. Onları da zamanı gelince söyleyeceğim. Beni arayan, beraber görüştük diyen kişi yanındaki bir numaralı kişi. O döneme bakın, yanında kim varsa o kişi. Ben gazeteci olsam çözerdim.

O kişi Abdullah Gül mü?

Bilemem.

-Bu seçim biraz ekonomi ağırlıklı gidecek. Her sorunu cumhurbaşkanının tek başına çözemeyeceğini yaşayarak da görüyoruz. Bu çerçevede bu sorunları tek başınıza çözemeyeceğinize, bir kadro ihtiyacı olduğuna göre kürsülere bu insanları da çıkarmayı düşünüyor musunuz ve kim bunlar?

Akşama bir televizyon programına gideceğim. Buradan Kırıkkale mitingimizi yapıp İstanbul’a gideceğim. Benim ekonomi ekibimden üç kişi, İstanbul’da buluşacağım. Bu arkadaşlarımla sürekli çalışıyorum. Mesela Konya’ya gidiyorum. Konya mitinginden sonra orada kalacaksam Konya’ya geliyorlar, orada çalışıyoruz. Bu akşam İstanbul’a gelecekler mesela. Perde arkasında duruyorlar. Parti bünyesinden arkadaşlar değil bunlar, onu da söyleyeyim. Bazıları devlet memuru. Bazıları şu anda görevde, onlara zarar vermek istemiyorum ama onların birimlerinden yararlanacağız. Hatta bir üst göreve, daha üst göreve gelecekler. Ekonomi alanında en yetkin isimlerle çalışıyorum. Açıklayıp açıklamamaya önümüzdeki günlerde bakacağım.

-Erdoğan’ın FETÖ lideri Fethullah Gülen’le görüştüğüne dair başka belgelerin de olduğunu söylediniz az önce. Onları da açıklayacağım dediniz. Başka isimler mi var, yazılı kaynakları mı kastettiniz?

Görüştüğünü doğrulayan başka belgeler, kaynaklar, kişiler…Görüştüğü kesin. Kendisi de biliyor zaten.

-Cemaatle AK Partinin bağına dair birçok belge var. Böyle bir konuyu neden gündeme getirdiniz?

İki de bir de CHP ile FETÖ’yü yan yana getiriyor ya, yapıyor bunu. Yapacak da. Yine yapacağını bildiğim için icazet aldığını söyledim yani başlarken onunla başladı. Sen kimsin de bana bunu söylüyorsun.

'Ya özlediği yalan ya da 3 kez görüştüğü'

-İcazet almasını önemsiyorsunuz öyle mi?

Önemli olan o. Ben hiç görmedim mesela. Nasıl, nedir bilimyorum. Sadece gazetelerden gördüm. Bir de ilginç bir durum var. Belediye başkanı iken iki üç kez görüştüm diyor. İlginç olan şu. Hayatınızda iki üç kez görüştüğünüz birisini özler misiniz? “Bitsin bu sıla hasreti...” Ben hayatımda üç kere gördüğüm birini özlemem. Özlemişsem daha çok kere görmem lazım. Orada bir çelişki var, mantık hatası var. Ya özlediği yalan ya üç kere görüştüğü.

'Ne güzel öksürüyorsun diyen var'

-Cumhurbaşkanının 16 yıllık tecrübesi var, ustalığının nesine itiraz ediyorsunuz?

Bir ilk başlarkenki noktada değil. Halktan uzak, tüketim meraklısı. Geleceği okuyamıyor. Mesela kendisini ziyaret ettiğimde sohbetimizden çok hoşlandığını düşünüyorum çünkü normal insanlarla sohbet etmeyi, ona hayır diyen insanlarla sohbet etmeyi unutmuş. Yanında, ‘Efendim, ne güzel de öksürüyorsunuz’ diyen insanlar var.

-Ne görüyorsunuz meydanlarla. Özellikle CHP’nin önceki mitingleriyle karşılaştırırsanız nasıl görüyorsunuz meydanları?

Herhalde bir Fransız basınıydı, en güzel yorum onunkiydi. Muhafazakâr ailenin ezber bozan solcu çocuğu diyor. Ezberi bozduğumu düşünüyorum.

-Bir hanımefendi az önce kendisinin HDP’li olduğunu ama CHP’ye, size oyvereceğini söyledi. Sizde de böyle bir tespit var mı?

Bana önce Bozkurt işareti yapıyor sonra oyum senin, beraberiz diyor. Bana zafer işyareti yapıyor, oyum senin diyor. HDP’linin, ülkücünün, cumhurbaşkanlığı seçiminde sana oy vereceğim dediğini görüyorum ben.

-CHP’nin de AYM’ye götürdüğü özellikle sandıkların taşınması meselesi özellikle seçmenin sandığa güvenini sarstı. Nasıl taşınacak bu seçmen deniyor?

Valiler ben güvenliği sağlayamam diyor. Bunlar doğru değil. Devlete bakın yani. Bir taraftan Sivas’ın ötesine geçemezsiniz siz diye suçluyordun. Şimdi sen devlet olarak Sivas’ın ötesinde bunu sağlayamıyorsun.

-Seçmende benim oyuma kim, nasıl sahip çıkacak korkusu var. Nasıl verilecek bu güvence seçmene?

Seçmende bu korku ne yazık ki son yıllarda yerleşti, buna katılıyorum ama bunu kırmamız lazım. Seçmen daha ziyade oy kullanılan yerlere değil de YSK’ya da güvenmiyor. YSK kısmını çözeceğiz. Avukatlar hazır. Avukatlar cüppesiyle fotoğraf çektirip Whatsapp’tan bana gönderiyorlar. Sahip çıkacağız.

-Seçim sonuçlarına dair öngörünüz nedir?HDP’nin baraj altında kalabileceği konuşuluyor. Sizin böyle bir kaygınız var mı?

HDP barajı geçiyor. Ben ilk turda Erdoğan’la oylarımızın yakın olacağını düşünüyorum.

-AK Parti çevrelerinde son günlerde ısrarla ilk turda Erdoğan’ın yüzde 52 ile seçimi alacağı iddiasını neye dayandırıyorlar?

İlk turda öyle bir şey yok, mümkün değil. Benim de elimde anketler var. İkinci turdayüzde 52 ile ben alıyorum.

-Videolarınıza Erdoğan’dan nasıl tepki gelecek sizce?

Karşılıklı film seyrettireceğiz ne güzel...