Cumhurbaşkanı danışmanı ve Vali arasında protokol krizi: "Beğenmiyorsa çeksin gitsin"

Cumhurbaşkanı danışmanı ve Vali arasında protokol krizi: "Beğenmiyorsa çeksin gitsin"

Bir cumhurbaşkanı danışmanının, protokoldeki yerini beğenmediği ve bu nedenle Vali'ye fırça attığı iddia edildi.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, protokoldeki yerini beğenmeyen bir cumhurbaşkanı danışmanının Vali'ye fırça attığını aktardı, AKP içinde danışmanlara duyulan tepkileri köşesine taşıdı.

"SARAY'DAKİ KURULLARIN İŞLEVİNİN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEN ÇOK KİŞİ VAR"

Babacan'ın "Valiye fırça atan danışman..." başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

"Öncelikle, parti içi her sohbetin konusu olan Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından başlayalım. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın tasarruf önlemlerinin dışında kalmasının yanı sıra hiçbir üretimi olmadığı öne sürülen danışmanlarının sayısının azaltılması, saraydaki kurulların işlevinin tartışılması gerektiğini düşünen çok kişi var. Partinin meclis grubu ve genel merkez politikalarına aykırı açıklamalar yapan, hatta zaman zaman tartışmaya giren isimlerin ayıklanması isteniyor.

"BOŞ VERİN YERİNİ BEĞENMİYORSA ÇEKSİN GİTSİN"

Özellikle son günlerde yaşanan bir olay, sayıları 45 civarında olan danışmanları yeniden hedef yaptı. Hepsinin kartvizitinde ‘Cumhurbaşkanı Danışmanı’ yazan ve sanki ‘tek ve yeganeymiş’ gibi muamele görmeyi isteyen bu danışman ordusundan biri, protokol krizine imza atmış. Bir kadın danışman, bir ilde katıldığı toplantıda, valinin yanına giderek, ‘Benim yerim sizin yanınız olmalıydı. Ben cumhurbaşkanlığını temsi ediyorum’ diye oturtulduğu yere itiraz edip, valiyle tartışmış. Vali, bu konuyu cumhurbaşkanlığına taşıdığında kendisine ‘Boş verin yerini beğenmiyorsa çeksin gitsin’ yanıtını almış…

DEVLETTEKİ YAPAY KADROLAR

Daha önce AKP milletvekillerinin, devlette yaratılan bu yapay kadrolar nedeniyle ‘Adam yerine konulmadıkları’ şikayetlerinde bulunduklarını yazmıştık. Partiyi, ‘Kamuoyunda ve medyada biz temsil edelim’ dediklerini aktarmıştık geçen hafta. Vekiller, son toplantılarda seçim bölgelerinde önlerine çıkan en önemli sorunları aktarmışlar. Hayat pahalılığı, emeklilerin ve dar gelirlilerin durumu ilk sırada olmasına karşın kamuya alımlarda mülakatların kaldırılmaması, sağlık sisteminde yaşanan sıkıntılar, hastanelerde randevu alma güçlüğü gibi birçok sorunu Ankara’ya aktardıklarını öğrendik."