Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası 'yeni anayasa' mesajı: "Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası 'yeni anayasa' mesajı: "Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir"

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada bir kez daha yeni anayasa konusunda mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Basına kapalı yapılan toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan şunları söyledi:

"1982 ANAYASASI İLE AĞIR AKSAK BUGÜNLERE KADAR GELEBİLDİK"

"Yamalı bohçaya dönüşen 1982 Anayasası ile ağır aksak bugünlere kadar gelebildik. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü üzülerek ifade ediyorum darbe anayasası ile karşıladık ve geçirdik.

Bunu Türk siyaseti adına bir eksiklik olduğunu daha önce de gündeme getirdim. Karşımızda insicamı bozulmuş, bütünlüğü kaybolmuş, ileri demokrasi ve radikal vesayetin izlerini aynı anda taşıyan bir anayasa bulunuyor.

"MEVCUT ANAYASANIN YENİ TÜRKİYE'Yİ TAŞIMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Bu hakikati sadece biz değil hukukçular da sık sık ifade ediyor. Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir.

85 milyon olarak yeni yüzyılda yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum. Bunu kendimiz için istemiyoruz, Türkiye'nin milletimizin buna ihtiyacı var.

"TÜRK DEMOKRASİSİ YENİ VE SİVİL ANAYASASINI ÜLKEMİZE KAZANDIRMALIDIR"

Siyaset kurumu sivil anayasa yapabilecek kudrete, toplumsal temsiliyete sahiptir. Türk demokrasisi yeni ve sivil anayasasını ülkemize kazandırmalıdır.

Yeni anayasa sadece siyasetin konusu da değildir. Sivil toplum, akademi, baro, gazetecilerin ve darbelerin mağdur ettiği tüm kesimlerin de süreci sahiplenmesini arzu ediyoruz."

 

Güncellenecek...