Cumhurbaşkanlığı'ndaki YİK toplantısında neden Acun Ilıcalı konuşuldu?

Cumhurbaşkanlığı'ndaki YİK toplantısında neden Acun Ilıcalı konuşuldu?

Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısı sonrası yapılan açıklamada, Erdoğan'ın yabancı formatlı TV programlarından şikayetçi olduğu açıklandı. Türkiye'de en çok izlenen yabancı formatlar ise Acun Ilıcalı'nın yapımları oldu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Kurul üyeleri İsmail Kahraman, Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan katılım gösterdi.Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından toplantı hakkında yapılan açıklamada şöyle bir açıklama yapıldı:

“Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda, Kurul üyeleri, dil kullanımı ve toplumsal değerler açısından televizyon yayınlarına ilişkin fikir teatisinde bulunmuşlardır.

Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkelerine uygun yayınların önemine işaret eden Kurul üyeleri, televizyonda Türkçe’nin yanlış kullanımının önüne geçecek adımları ele almışlardır.


 
Kurul üyeleri, yayın içerikleri hakkında çocuklar ve gençler başta olmak üzere toplumsal farkındalığın ve bilincin artırılmasına yönelik hususları değerlendirmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, toplantıda, içinde bulunulan medya çağında kimi televizyon programlarının format itibarıyla batı mahreçli olduğuna ve içeriklerin küresel düzeyde belirlendiğine dikkati çekerek, bütün yayınlarda milli ve manevi değerler ile dil kullanımına hassasiyet gösterilmesinin gerekliliğine işaret etmiştir.”

İşte bu açıklama akıllara ister istemez Acun Ilıcalı'nın reyting rekorları kıran TV programlarını getirdi. Yabancı formatları Türkiye'ye uyarlayan Acun Ilıcalı Survivor ile hala çok izlenen yapımlara imza atıyor.

Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan Survivor'dan mı Rahatsız oluyor sorusu merak konusu oldu?